Podjetje Želva ima poslovno enoto tudi v Škofji Loki. Trenutno imajo 18 zaposlenih, od tega deset invalidov. / Foto: arhiv podjetja
Na okrogli mizi Skriti talenti: Odkrijmo priložnosti za zaposlovanje oseb s posebnimi potrebami sta sodelovala tudi predstavnika invalidskega podjetja Želva, v katerem se pod eno streho prepletajo storitve zaposlitvene rehabilitacije, kjer invalide usposabljajo za vključitev na trg dela, izvajanje različnih storitvenih dejavnosti, ki zagotavljajo delovna mesta za invalide, ter socialnovarstvene storitve, s katerimi poskrbijo za osebe z motnjami v duševnem razvoju ter njihovo enakopravno vključevanje v družbo.
Suzana Bohorč, vodja centra zaposlitvene in poklicne rehabilitacije, je pojasnila, da ima Želva polovico zaposlenih s statusom invalidne osebe. »Želva je nastala iz pobude Zavoda RS za zaposlovanje. Iskali so priložnost, da bi osebe, ki končajo šolo s prilagojenim programom, vključili na trg dela, zanje našli priložnost, delavnico, kjer bi se lahko usposabljali, krepili in pridobili veščine, ki so potrebne za zaposlitev. Tako je nastala prva delavnica. Ustanovila jo je Zveza Sožitje, Zveza društev za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju Slovenije, in jo poimenovala Želva. V naših prvih korakih smo bili predvsem invalidsko podjetje, namenjeno zaposlovanju oseb z motnjami v duševnem razvoju. Sledili smo poslanstvu usposabljanja in skozenj prišli do dveh izhodov: na eni strani za tiste, ki so usposabljanje zaključili uspešno in se zaposlili – zanje smo iskali primerna delovna mesta in razvijali gospodarske dejavnosti, na drugi strani pa za tiste, ki zaradi manjših zmožnosti niso zmogli doseči normativov, ki jih zakonodaja predpisuje, da bi lahko bili zaposljivi. Zanje smo razvijali storitve socialnega varstva. Danes Želva nudi tako gospodarske kot negospodarske oziroma socialnovarstvene storitve.«
Podjetje Želva ima svojo poslovno enoto tudi v Škofji Loki. Več o njej je povedal vodja komunalno-vrtnarskih storitev Marko Mohorič. »V Škofji Loki se je začelo pred dobrimi dvajsetimi leti na pobudo takrat še Osnovne šole Blaža Ostrovrharja, (danes OŠ Jela Janežiča), Društva Sožitje Škofja Loka, Zavoda za zaposlovanje RS, Občine Škofja Loka, preko Zveze Sožitje se je vključil še direktor podjetja Želva in s skupnimi močmi so ustanovili prvo skupino. Locirana je bila na območju nekdanje vojašnice v Škofji Loki, kjer smo še danes, in sicer s tremi do petimi zaposlenimi. Razvoj je šel v dve področji: socialno vključenost in gospodarski del. Slednji se je začel s celotnim urejanjem območja vojašnice. Trenutno imamo 18 zaposlenih, od tega deset invalidov. Delovna mesta so prilagojena vsakemu posamezniku. Na terenu je vedno prisoten tudi mentor. Urejamo celotno območje Škofje Loke. Sodelujemo torej z Občino Škofja Loka in Komunalo Škofja Loka, poleg tega pa storitve ponujamo podjetjem, ki s tem izpolnijo obvezni delež invalidov, ki so jih kot zavezanci za kvoto dolžni zaposliti. Na ta način poteka naše sodelovanje s podjetji, kot so Knauf Insulation, Filc in drugi. Čistimo njihove skladiščne prostore in urejamo celotno okolico.«
Mohorič je še dodal, da se razvijajo in skušajo nuditi nove storitve. Poudaril je tudi težavo pri zaposlovanju. »Na okrogli mizi so bili omenjeni dolgi postopki pridobivanja statusa invalida. Mi pa se srečujemo z ljudmi, ki status že imajo, a je ta bazen majhen, ker so prejemki po Zakonu o socialnem vključevanju na ravni plače delavcev. Iščemo priložnosti in predstavitev našega dela, poudarjamo, da gre za vključenost, sprejetost v okolju,« je zaključil.
(Se nadaljuje)