Izjemno razstavo, ki predstavlja umetniško delovanje na Loškem v 19. stoletju, so pripravile kustosinje Sara Šifrar Krajnik, Anja Zver in Mojca Šifrer Bulovec. / Foto: Tina Dokl

Izjemno razstavo, ki predstavlja umetniško delovanje na Loškem v 19. stoletju, so pripravile kustosinje Sara Šifrar Krajnik, Anja Zver in Mojca Šifrer Bulovec. / Foto: Tina Dokl

Umetnost najdaljšega stoletja

V galeriji Loškega gradu je na ogled vsebinsko bogata razstava, ki predstavlja umetniško delovanje na Škofjeloškem v devetnajstem stoletju. Vključuje teme posvetnega in cerkvenega slikarstva in kiparstva, ljudske umetnosti, zbirateljstva ter spomeniškega varstva.

Obsežna razstava, naslovljena Umetnosti 19. stoletja na Loškem, je najnovejši del obsežnega preglednega projekta Dolgo 19. stoletje na Loškem. Gre za dolgoročen, večletni projekt, pri katerem so sodelovali vsi kustosi in kustosinje Loškega muzeja, časovno in vsebinsko pa obsega razgibano obdobje, ki doslej še ni bilo sistematično raziskano in celostno predstavljeno. Projekt zajema čas od francoske revolucije leta 1789 pa vse do začetka prve svetovne vojne leta 1914, vsebinsko pa se osredotoča na izbrane dogodke, ki so tako širše – na deželni, državni in evropski ravni – kakor tudi lokalno vplivali na gospodarsko, politično, šolsko, versko, zdravstveno, umetnostno, kulturno in nasploh vsakdanje življenje prebivalstva. Poleg dveh večjih interdisciplinarnih razstav projekt obsega enajst razstav v muzejski vitrini Fokus ter vsebine, pripravljene posebej za spletno stran, družbena omrežja in Novičnik.

Prvi del projekta je bila impresivna razstava, ki so jo lani pripravile kustosinje Biljana Ristić, Mojca Šifrer Bulovec in Sara Šifrar Krajnik. Razstava, naslovljena Škofja Loka od leta 1803 do leta 1914, torej obdobje od leta, ko je bilo loško gospostvo podržavljeno, pa do začetka prve svetovne vojne, je vsebinsko predstavila upravne spremembe v Ilirskih provincah in avstrijski monarhiji, kult cesarja in veliko revolucijo leta 1848, imenovano pomlad narodov. Vse 19. stoletje so izumi in izboljšave svetovnih, slovenskih in loških pionirjev modernizirali poljedelstvo, živinorejo, sadjarstvo in čebelarstvo, medtem ko sta šolstvo in zdravstvo doživljala večje spremembe predvsem v drugi polovici stoletja. Razstava je natančno osvetlila izbrane dogodke in procese, edinstvene za loško ter tudi za širše slovensko in evropsko območje, katerih posledice so se odražale v življenju loškega prebivalstva.

Umetnosti devetnajstega stoletja na Loškem

Tokratna razstava, ki bo v Galeriji na gradu na ogled vse do oktobra prihodnje leto, je novo triumfalno poglavje zahtevnega projekta, predstavlja pa umetniško delovanje na Loškem v 19. stoletju. Razstavo so pripravile kustosinje Anja Zver (vodja projekta), Mojca Šifrer Bulovec in Sara Šifrar Krajnik. Osvetljuje bistvene značilnosti slovenske in evropske umetnosti ter kulture, vsebinsko pa je razdeljena na osem tematskih poglavij. Posamezna podpoglavja se nato podrobneje posvečajo umetniškim prizadevanjem, ki se neposredno navezujejo na loško območje.

Tako so v poglavjih Slikanje na prostem, Podobarske delavnice, Ljudska umetnost, Bidermajer, Zbirateljstvo in ustanavljanje muzejev, Historična in verska slika ter Spomeniško varstvo prikazani vplivi in vzori, po katerih so loški umetniki in podobarji skozi 19. stoletje razvili osebne umetniške izraze, ter zgledi, ki so na tem območju navdihnili naročniško in zbirateljsko dejavnost. Vsebina poglavja Umetniki z Loškega med domom in tujino predstavlja osrednje osebnosti z akademsko umetniško izobrazbo ter njihovo vpetost v aktualno lokalno, nacionalno in mednarodno kulturo.

Edinstvene primere umetniškega in kulturnega delovanja ter posamezne umetnine z Loškega obravnavajo posebna podpoglavja: Vedute, Podobarska delavnica Štefana Šubica v Poljanah, Poslikane skrinje, Panjske končnice, Slike na steklo, Lesena znamenja, Meščanska kultura v Škofji Loki, Strahlova zbirka umetnin, Poslikave Janeza in Jurija Šubica v Rudolfinumu, Anton Jebačin v Škofji Loki in Ivan Franke: Portret žene. Razstavljena dela so iz zbirk Loškega muzeja Škofja Loka, Narodne galerije, Slovenskega etnografskega muzeja in Gorenjskega muzeja.

Simpozij: Loško v evropskem kontekstu

Odprtje razstave je spremljal celodnevni simpozij, na katerem so vabljeni strokovnjaki predstavili teme obeh razstav v povezavi z dogajanji in zgodovinskimi prelomnicami v slovenskem in evropskem prostoru v 19. stoletju. Dr. Žarko Lazarević je spregovoril o spremembah v kmetijstvu na Loškem pred prvo svetovno vojno, dr. Ivan Smiljanić je predstavil tematiko stečajev na Škofjeloškem v času Avstro-Ogrske, Judita Šega pa zdravstvo na Škofjeloškem v drugi polovici 19. stoletja. Tematika filozofa dr. Leva Krefta je bila umetnost in nacionalna država po slovensko in nasploh, dr. Marijan Dović pa je predstavil problematiko cenzure naše književnosti v tistem času.

Vsako izmed predavanj je na svoj način s ključnimi vsebinskimi poudarki vzpostavilo stično točko s tematikami celotnega projekta, hkrati pa odprlo polje dialoga med vsemi udeleženci.

Loški muzej širi in bogati kulturni prostor

Na večernem odprtju razstave je po nagovoru Aleksandre Saše Nabergoj, direktorice Loškega muzeja, ki se je iskreno zahvalila vsem zbranim, župan Škofje Loke Tine Radinja uradno odprl razstavo, nato pa besedo prepustil kustosinjam za strokovno predstavitev. Biljana Ristić je med drugim poudarila, da so z namenom obsežno gradivo obeh razstav karseda poglobljeno ter pregledno predstaviti javnosti v sodelovanju s kustosinjo ter pedagoginjo dr. Simono Žvanut zasnovali raznolik spremljevalni program. V času obeh razstav v Galeriji na gradu so namreč določene vsebine na ogled v muzejski vitrini Fokus, vrstijo se javna vodstva ter medijske predstavitve, za mlajše občinstvo so pripravili programe, usklajene s šolskim učnim načrtom, za otroke in družine pa serijo ustvarjalnih delavnic na temo 19. stoletja.

Preplet zgodovinskih prelomnic evropskega kulturnega prostora z lokalnim prostorom so nadgradili s sodelovanjem širše mreže tako muzejskih strokovnjakov kakor tudi strokovnjakov iz drugih sorodnih ustanov. S tem so škofjeloško območje vpeli v širši slovenski in evropski tok dogajanja in razvojnih sprememb 19. stoletja. Celoten projekt z izjemnimi razstavami, dogodki, simpozijem ter spremljevalnim programom tako dokazuje, da je bilo 19. stoletje na Loškem zares dolgo – po vsem predstavljenem sodeč nemara najdaljše v loški zgodovini.