Podelitve priznanj zlati ambasador Inštituta Zlata pentljica sta se udeležila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Robert Golob, ki sta dokazala, da tudi topli objemi in stiski rok veliko pomenijo. / Foto: Tina Dokl
Podelitve priznanj zlati ambasador Inštituta Zlata pentljica sta se udeležila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Robert Golob, ki sta dokazala, da tudi topli objemi in stiski rok veliko pomenijo. / Foto: Tina Dokl
Kraljice in kralji poguma
To so zagotovo otroci, ki so zboleli za rakom, njihovi bližnji, malce pa tudi ustanovitelji in zlati ambasadorji Inštituta Zlata pentljica, ki so na slovesnosti na Brdu pri Kranju dobili tudi poklon in podporo tako predsednice države Nataše Pirc Musar kot predsednika vlade Roberta Goloba.
Brdo pri Kranju – Inštitut Zlata pentljica je minuli ponedeljek pripravil podelitev priznanj zlati ambasador otrok z rakom. Njihov namen je bil zahvala posameznikom in organizacijam, ki kakorkoli prispevajo k uresničevanju poslanstva pomoči otrokom z rakom. Ta pomoč ni nujno finančna, saj pravijo, da včasih tudi objem in topla beseda naredita mali čudež.
Potem ko je zbrane pozdravil direktor Inštituta Zlata Pentljica Tomi Jakša, ki je kot otrok tudi sam prebolel raka, je tako otroke kot druge goste nagovorila predsednica države Nataša Pirc Musar.
»Hvala vam, da ste me sprejeli medse in mi dali priložnost, da izrazim svoje globoko občudovanje do vaše volje, s katero premagujete zahrbtno bolezen, pa tudi do vaših dosežkov in poguma, da o tem javno spregovorite. Hvala za vse, kar ste z Inštitutom Zlata pentljica storili, da rak ni več tabu in ne pomeni konca življenja, kot je veljalo nekoč,« je povedala predsednica Nataša Pirc Musar in spomnila na 15. februar, mednarodni dan boja proti otroškemu raku in hkrati rojstni dan Inštituta Zlata pentljica.
»V Sloveniji za rakom vsako leto zboli med petdeset in osemdeset otrok. Pojavnost bolezni se povečuje, a hkrati se umrljivost zmanjšuje, saj znanost in medicina hitro napredujeta,« je tudi povedala Nataša Pirc Musar, nato pa prisluhnila prisrčnemu programu, ki ga je vodila Korina, na odru pa so se ji pridružili večji in manjši otroci, kralji in kraljice, ki so prav tako preboleli raka ali se z njim še vedno pogumno spopadajo. Svoje zgodbe so predstavili Neža, Mija, Tinka, Jan, Maja, Luka, Vita in drugi, ki so družno povedali, da je boj z rakom borba na polno, da pa je življenje vseeno čudovito.
Imeli so pestro minulo leto, zaznamovano s številnimi dogodki, med katerimi so bili nekateri res odmevni. Med njimi zagotovo septembrska akcija Nisem nevidna, v kateri je nastopala Tinka.
Najslovesnejši trenutek je sledil, ko so na oder po plakete poklicali nagrajence, zlate ambasadorje, ki že vrsto let stojijo ob strani otrokom. Kar 28 jih je prišlo na oder. Med njimi so bili tudi tisti, ki so del svojih sredstev namenili v Katrin sklad. Ta skrbi za štipendije otrok z rakom in jim omogoča samostojnost in zagotavlja zavetje, ki jim pomaga na poti k boljši prihodnosti.
Otroci, družine in gostje so prispevali tudi za Zavetišče Horjul, saj so spodbujeni k sodelovanju in povezovanju z drugimi ranljivimi skupinami.
»Otroke z možem spremljava od trenutka, ko so bili res v slabem stanju. Danes jih gledava srečne, zaljubljene, povezane. Njihova sreča je najina sreča. Zdravje ni samoumevno in res se zdravi ljudje tega premalo zavedamo. Prireditev je bila prelepa, ker so jo vodili otroci. Skozi njihove oči. Oni so tisti, zaradi katerih smo bili mi tam. In mislim, da so vsi, gostje in obiskovalci, to sporočilo sprejeli v svoja srca. Končno že podatek, da niti predsednica Nataša Pirc Musar niti predsednik vlade Robert Golob nista odšla še dolgo po dogodku, pove veliko. Za vse nas je bil prekrasen dan,« je po prireditvi povedala Valerija Čarman, ki je skupaj z možem Ivom, nekdanjim vrhunskim smučarskim tekačem in olimpijcem, ustanoviteljica Inštituta Zlata pentljica.