Poprtnik, okrašen s kito in ptičkoma / Foto: Alenka Brun

Poprtnik, okrašen s kito in ptičkoma / Foto: Alenka Brun

Božični kruh poprtnik

Poprtnik je kulinarična dediščina, vpisana v register nesnovne kulturne dediščine. Pripravlja se v božičnem času, simbolizira vrednote družine.

Mekinje – Na delavnici, ki jo je gostil Samostan Mekinje v občini Kamnik, vodila pa Lili Mahne, ki sicer prihaja iz Cerknice, s kmetije, kjer se med drugim ukvarjajo s slovensko kulinarično dediščino in divjo hrano, so udeleženke izvedele marsikaj zanimivega o poprtniku, obrednem božičnem kruhu. Nekatere so poprtnik doma že pripravljale in so na delavnico prišle znanje osvežit, spet druge izhajajo iz okolja, kjer so ga pekle njihove mame in babice. Ene ime poznajo, druge so za poprtnik tokrat slišale prvič. Spet tretje sicer pečejo božični kruh, vendar je recept rahlo drugačen, saj so se kot pri večini tovrstnih kulinaričnih tradicij recepti skozi leta pogosto spremenili, prilagodili glede sestavin. Ljudje namreč radi eksperimentiramo. Tako recimo gospodinje pri njegovi pripravi uporabijo tudi ajdovo moko, da je bolj pisan. »Vsaka ima svoj notranji glas, ki ga posluša. Vsaka ima malce drugačen recept,« meni Lili Mahne. »Mi ga spečemo v 'kastroli', okroglem modelu za torte,« je bila opisna na delavnici. »V veliko krajih ga spečejo kot hlebec in ga okrasijo. Eni pri pripravi uporabijo več limone, drugi vanilje … – odvisno od okusa. Eni ga pripravljajo kot kruh, mogoče dodajo več jajc, mogoče maščobe ... Nekateri naredijo polnozrnatega, lahko tudi brezglutenskega. Spečejo lahko le malce boljši hlebec ali ga okrasijo s kito in kruhovimi ptički, tretji izpišejo iz testa letnico ali ga okrasijo z rožicami. Nekateri ga znajo okrasiti s testenimi jaslicami,« je naštevala. »V mojem kraju naredimo kito, ki simbolizira povezanost.« Ptičkov iz testa pa naredi toliko, kolikor ima otrok, je še razložila.

Osnovni recept

Za pripravo poprtnika potrebujemo kilogram moke (lahko je pol ostre), pol litra mleka, kocko kvasa, malo soli, do sto gramov sladkorja, tri jajca, šilce ruma, naribano limonino lupinico, vaniljev sladkor, do polovice zavitka ali 125 gramov masla.

Najprej naredimo kvašeno testo, ki naj vzhaja vsaj pol ure. Potem testo razdelimo: dve tretjini namenimo osnovnemu hlebcu, preostalo tretjino pa okraskom. Osnovni hlebec pregnetemo in naj vzhaja še v »kastroli«. Čez četrt do pol ure naredimo okraske (kito in ptičke) ter jih razporedimo po poprtniku. Pustimo, da tak vzhaja še vsaj četrt ure, premažemo ga s stepenim jajcem in spečemo. Pečemo ga od 45 do 60 minut na 180 stopinjah Celzija.

Kruh pod prtom

Priprava poprtnika sodi v čas od prve adventne nedelje pa vse do svetih treh kraljev. Nekatere gospodinje ga spečejo že pred božičem in kruh ostane na mizi kot dekoracija vse do 6. januarja, potem pa ga razrežejo in razdelijo. Med domače, tiste, ki so jim pomembni, blizu, ponekod ga dajo tudi živini ...

Poprtnik je obredni božični kruh, ki ga gospodinje na Dolenjskem, Notranjskem pa tudi drugod še vedno pečejo v božičnem času. Priprava poprtnikov izvira iz tradicije kruhov, ki so morali kot glavna obredna jed stati na mizi od božiča do svetih treh kraljev. Sedaj gospodinje pečejo poprtnik v obliki hlebca ali v modelu s testenimi okraski največkrat pred svetimi tremi kralji, ponekod pa tudi za božič. (Zavod Parnas)

Pomembno je tudi, da se blagoslovi, smo izvedeli. Ponekod sicer blagoslov res zaupajo župniku, drugače pa je v osnovi to naloga gospodinje. Ko hlebec obrne in vanj zareže, stori to s priprošnjo Bogu za vodenje, z mislijo na družino, na vse, kar naj bi se dobrega zgodilo, smo sklenili iz slišanega na delavnici. Pri poprtniku torej ni pomemben samo recept, temveč tudi obredni del, ki spremlja ta božični kruh. Ime poprtnik pa najverjetneje izhaja iz tega, da so ga gospodinje »dajale pod prt« oziroma pokrivale s prtom. »Seveda je bil to lep prt, okrašen lahko tudi s čipko.«

Mahnetova je s seboj na delavnico v Mekinje prinesla že pečen in okrašen poprtnik, ki je bil tako popoln, da je katera od udeleženk zagotovo pomislila, da ga je prav škoda pojesti. Sodelujoče so domov odnesle njegovo manjšo, še surovo različico, ki so jo na delavnici okrasile same, doma pa potem le še postavile v pečico. Naučile so se, kako pripraviti testenega ptička in kako splesti kito, ter dobile glede priprave in krašenja poprtnika kup uporabnih informacij. Mahnetova je dodatno poudarila, da se izdelave ptičkov in kite lotimo kasneje v procesu priprave poprtnika, da ne vzhajajo preveč. Lahko jih pečemo tudi posebej, je še povedala ter udeleženkam delavnice razkrila, da se ptički obnesejo tudi kot zanimiv prigrizek. »Postrežeš jih lahko v sladki ali slani različici.« Po njenih izkušnjah pa so zelo okusni tudi kot mini sendviči s klobaso.