Podpisali so pogodbo za izvedbo projekta Aktivno inkluzivno za večjo vključenost invalidov v šport. / Foto: Živa Ogrin/mgtŠ

Podpisali so pogodbo za izvedbo projekta Aktivno inkluzivno za večjo vključenost invalidov v šport. / Foto: Živa Ogrin/MGTŠ

Aktivno inkluzivno

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han in predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije – Slovenskega paralimpijskega komiteja (Zveza ŠIS-SPK) Damijan Lazar sta 23. septembra, na dan slovenskega športa, podpisala pogodbo za izvedbo projekta Aktivno inkluzivno za večjo vključenost invalidov v šport.

»Svetovne smernice so zelo jasne in šport invalidov se uspešno integrira in vključuje v panožne zveze ter tudi v društva in klube. Družbo želimo narediti inkluzivno, odprto, z enakimi možnostmi za vse.«

Projekt bo delno financiralo ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, in sicer iz Evropskega socialnega sklada in sredstev proračuna Republike Slovenije. Za aktivnosti, ki se bodo izvajale do konca leta 2028, bo namenjenih dobrih pet milijonov evrov. Kot so podarili, s projektom želijo ministrstvo, Zveza in Olimpijski komite Slovenije (OKS-ZŠZ) zagotoviti čim širše vključevanje invalidov v programe športne vadbe, vzpostaviti mreže ponudnikov redne vadbe za različne ciljne skupine invalidov, dvigniti prepoznavnost športa invalidov z namenom socialnega vključevanja ciljne skupine v družbo ter razviti nove programe športa invalidov, njihovo vključitev v nacionalni program športa, vzpostaviti regijsko razpršenost in dostopnost programov, zagotoviti ustrezen strokovni kader za delo na področju športa invalidov in nakupiti specialno opremo.

Sogovorniki so si enotni, da je redna vadba za ohranjanje in krepitev zdravja pomembna za celotno populacijo, še posebej pa sta šport in telesna dejavnost pomembna za invalide. »Prepričan sem, da se bo projekt meril predvsem v spremembah, ki jih bomo ustvarili skupaj. Vključevanje invalidov v šport ni le ustvarjanje enakih priložnosti, temveč gradnja močnejše, bolj povezane družbe, kjer vsak posameznik šteje in prispeva na svoj način. Prav zato projekt predstavlja velik korak naprej k bolj vključujoči in enakopravni družbi, kjer ima vsak posameznik priložnost, da se udejstvuje v športu in s tem izboljša kakovost svojega življenja,« je povedal Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport.

Damijan Lazar, predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije – Slovenskega paralimpijskega komiteja, je pojasnil, da si na zvezi že vrsto let prizadevajo vključevati invalide različnih starostnih skupin v šport in gibalne dejavnosti, a so se pri tem velikokrat srečali s preprekami, povezanimi predvsem s pomanjkanjem možnosti za invalide. Poudaril je pomanjkanje strokovnega kadra, ki bi lahko izvajal program, slabo razvejanost ponudnikov vadbe, premalo inkluzije. »Prepričani smo, da bomo s projektom, ki ga bomo izvajali v prihajajočem obdobju ob podpori ministrstva, uspešno realizirali zastavljene cilje in vključili najmanj tisoč na novo redno športno dejavnih invalidov ter vzpostavili mrežo sodelujočih organizacij na nacionalni, regionalni in lokalni ravni,« je dejal Lazar. Posebej je poudaril pomen sodelovanja s konzorcijskim partnerjem OKS-ZŠZ. »Skupaj bomo delovali predvsem na področju integracije športa invalidov v obstoječe strukture športa. Svetovne smernice so namreč zelo jasne in šport invalidov se uspešno integrira in vključuje v panožne zveze ter tudi v društva in klube. To pa je skladno tudi z našimi skupnimi smernicami in strategijami, saj želimo družbo narediti inkluzivno, odprto, z enakimi možnostmi za vse,« je zaključil.

Aktivnosti projekta so razdeljene v več sklopov, izvajala pa jih bosta konzorcijska partnerja Zveza ŠIS-SPK in OKS-ZŠZ.