Računsko sodišče v reviziji kampanj za evropske volitve izreklo eno negativno mnenje Ljubljana
31.03.2025, 10:46
Računsko sodišče je v revizijah pravilnosti financiranja volilnih kampanj za lanske evropske volitve izreklo pozitivno mnenje štirim organizatorjem kampanje, štirim mnenje s pridržkom, enemu pa negativno mnenje. Na podlagi revizij so organizatorji kampanj upravičeni do delnega povračila stroškov v znesku nekaj več kot 196.000 evrov.***
O pravilnosti poročanja v skladu zakonom o volilni in referendumski kampanji so štirje organizatorji prejeli pozitivno mnenje, pet organizatorjev pa mnenje s pridržkom, so sporočili z računskega sodišča.
Računsko sodišče je v skladu z zakonom v šestih mesecih po roku za zaprtje volilnega transakcijskega računa opravilo revizijo pri organizatorjih volilne kampanje, ki imajo pravico do delnega povračila stroškov volilne kampanje. V revizije financiranja volilnih kampanj so bile vključene liste kandidatov DeSUS in Dobra država, Gibanje Svoboda, Levica, NSi, Resni.ca, Vesna, SD, SDS in SLS. Računsko sodišče je preverilo višino zbranih in porabljenih sredstev volilne kampanje, skladnost ravnanja z določili zakona ter točnost podatkov v poročilih o volilnih kampanjah.
Računsko sodišče je z revizijami ugotovilo, da so organizatorji za stroške volilnih kampanj skupaj porabili 1.281.478 evrov. Ugotovljeni znesek nepravilnosti in napak znaša skupaj 378.182 evrov in se med drugim nanaša na to, da je pet organizatorjev z volilnega računa poravnalo stroške v skupnem znesku 5300 evrov, ki jih ni mogoče obravnavati kot stroške volilne kampanje. En organizator je imel ob zaprtju volilnega računa za skoraj 54.000 evrov neporavnanih obveznosti, dva organizatorja pa sta v poročilu napačno poročala o posamezni kategoriji zbranih sredstev, skupni znesek napak je znašal več kot 293.000 evrov.
Računsko sodišče ugotavlja, da so dejanski stroški volilnih kampanj za volitve v evropski parlament v letu 2024 večji od primerljivih stroškov volilnih kampanj za evropske volitve v letu 2019 za skoraj 89 odstotkov, povprečni strošek volilne kampanje na organizatorja pa se je s 75.000 evrov v letu 2019 povečal na več kot 136.000 evrov, kar je za 82 odstotkov. Iz opravljenih revizij izhaja, da je bila v letu 2024 pri večini list kandidatov volilna kampanja obsežnejša.
Ugotovljene nepravilnosti so v obeh kampanjah primerljive. Organizatorji so za volilne kampanje z volilnega računa plačevali stroške, ki po vsebini ne sodijo med stroške volilne kampanje. Po vrednosti izstopa predvsem nepravilnost, pri kateri ena politična stranka do zaprtja volilnega računa ni poravnala vseh stroškov volilne kampanje.
Na podlagi opravljenih revizij bo vsem organizatorjem volilnih kampanj političnih strank povrnjeno delno povračilo stroškov volilne kampanje, in sicer skupaj 196.047 evrov. V primerjavi z delnim povračilom stroškov, izplačanim organizatorjem volilnih kampanj leta 2019, je višje za 49 odstotkov zaradi višje udeležbe volivcev na volitvah v Evropski parlament in večjega števila veljavnih glasovnic, so še sporočili z računskega sodišča. (konec)lem/apo STA064 2025-03-31/10:45