Bobinac: Postati želimo najbolj športna država na svetu (intervju)
pogovarjala sta se Jože Zidar in Gorazd Jukovič Ljubljana
26.12.2024, 10:01
Športu v Sloveniji se v prihodnjem letu obetajo rekordna sistemska sredstva, a delo za razvoj športa s tem ni končano, je ocenil predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Franjo Bobinac. Vizija krovne športne organizacije je Slovenijo narediti najbolj športno državo na svetu, je dejal v pogovoru za STA.***
Kot je ob polovici svojega mandata ocenil prvi mož OKS, je na številnih področjih v slovenskem športu v zadnjem obdobju prišlo do pomembnega napredka. Sredstva za programe iz državnega proračuna za šport so se z okoli 25 milijonov evrov leta 2022 povečala na skoraj 54 milijonov za prihodnje leto. Nadaljuje se tudi 150-milijonski investicijski cikel v športno infrastrukturo.
Dolgoletni prvi mož Gorenja in nato podpredsednik kitajske multinacionalke Hisense, ki se je letos upokojil s funkcij v podjetju, to pripisuje dobremu dialogu med krovno športno organizacijo in državo ter drugimi deležniki. \"Tega ne bi bilo brez konstruktivnega in odprtega dialoga s predstavniki države,\" je dejal Bobinac o odnosih z vlado, predvsem z ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport.
Pri tem v korist športa govori dejstvo, da ima povezovalno vlogo v družbi, je poudaril Bobinac. \"Okoli športa se namreč vsi Slovenci najbolj poenotimo in zelo sem vesel, da so predstavniki različnih institucij to resnično spoznali in tudi sami pravijo, da je prav, da se počasi začne slovenskemu športu vračati tisto, kar je v preteklih letih naredil za ugled države.\"
Ob znatnem povečanju sredstev za šport ter drugih ukrepov, med njimi tudi pred časom napovedani vrnitvi športne vzgoje kot obveznega predmeta na univerzah, prvi mož OKS napoveduje skorajšnje nove ukrepe v korist športa.
Te po njegovih besedah snuje medresorska skupina, ki povezuje šport in različna ministrstva. \"Najkasneje v prvi polovici leta pričakujemo konkretne ukrepe te skupine, med drugim izboljšave na področju davkov in druge zakonske ukrepe za pomoč športu,\" je napovedal.
Šport si po njegovih besedah v družbi želi globljo vlogo. \"Želimo si razvoj mladih v osebnosti na osnovi olimpijskih vrednot, kot so sodelovanje, prijateljstvo, spoštovanje vsega, česar žal v sodobni družbi včasih primanjkuje.\"
\"Da ne govorimo o tem, da je šport pomemben tudi zdravje. Še posebej po pandemiji novega koronavirusa smo zaznali, da so se mladostniki in tudi celotna populacija začeli bistveno manj gibati kot prej. Spodbujanje telesne vadbe se mi zato dandanes zdi sila pomembno.\"
Vse to naj bi naslovil novi nacionalni program športa, krovna desetletna strategija države na tem področju, ki je v nastajanju. Priprava tega dokumenta poteka pod okriljem države ob sodelovanju predstavnikov športa. Sočasno na OKS pripravljajo tudi svojo novo desetletno strategijo.
\"Želimo postati najbolj športna država na svetu in to bo zapisano tudi v strategiji OKS. Zakaj to počnemo? Za zdravje državljanov, za srečno družbo, za krepitev ključnih vrednot in seveda za doseganje vrhunskosti.\"
Pri doseganju ciljev je za Bobinca ključno sodelovanje z vsemi deležniki, od športnikov do pokroviteljev in države, in to na vseh ravneh, začenši z lokalno in s klubsko. Med prihodnjimi ukrepi pa si med drugim želi korake za krepitev trenerskega kadra. \"Tega moramo znati še bolje ovrednotiti, zaščititi in najti rešitve, da bodo tudi nekdanji vrhunski športniki, tisti, ki morda formalne izobrazbe ravno nimajo, lahko na ustrezen način prišli v sistem vadbe v tistih športnih panogah, kjer so specialisti.\"
Obenem poudarja tudi vlogo razumevanja zgodovine za nadaljnje uspehe. Zato meni, da Slovenija čim prej potrebuje Nacionalni muzej športa. Projekti za to so v pripravi, Bobinac ob tem želi, da bi muzej športa zaživel na ugledni lokaciji v glavnem mestu države.
Kot je poudaril, se mu za razvoj zdi ključno tudi negovanje izjemne širine športnega udejstvovanja v državi. \"Čeprav sem morda pred nekaj leti razmišljal malce drugače, se mi zdi naša usmeritev v široko paleto športnih panog zelo primerna, saj se mladostniki tam do 10. oziroma 12. leta lahko ukvarjajo z različnimi športi in tako lažje razvijejo vse svoje potenciale.\"
Širina pa pristojnim prinaša tudi svojevrstne izzive. Nedavno so sprejeli spremembe kategorizacije športov, ki pa niso po godu vsem, predvsem tistim panogam, ki so po novem rangirane nižje. Bobinac v tem ne vidi velike zgodbe. \"Čeprav so se nekatera razmerja spremenila, nikakor ne gre za revolucionarne spremembe. Dejstvo je, da se ob absolutnem porastu sredstev materialno stanje nobene panoge ne bo poslabšalo.\"
Na OKS po poletnih olimpijskih igrah v Parizu, kjer je Slovenijo zastopala največja odprava v zgodovini, misli usmerjajo proti zimskih igram v Italiji leta 2026. \"Igre v Parizu je Slovenija izkoristila na izjemen način. Imeli smo najštevilčnejšo delegacijo, tudi odmevne dobitnike medalj in vrsto izjemnih rezultatov.\"
Na drugi strani sta se slovenski šport in Slovenija v mestu ljubezni predstavila tudi s Slovensko hišo. \"Čeprav smo hišo imeli že na kakšnih preteklih igrah, je bil to v Parizu daleč najobsežnejši projekt s številnimi dogodki, ki je tudi izjemno uspel,\" je Bobinac ocenil 2,7 milijona evrov vredno hišo in dogajanje okrog nje v Parizu. Zaradi ocenjenih koristi pa OKS že pripravlja načrte za projekt Slovenske hiše za naslednje zimske igre. Ta naj bi bila v Cortini d\'Ampezzo.
Z začetkom novega leta se bo spremenila tudi struktura operativnega vodstva OKS. Generalni sekretar bo namesto Tomaža Jontesa postal Uroš Mohorič, ki je doslej vodil sektor za šport. Tega bo prevzel Blaž Perko, Jontes pa bo ostal svetovalec vodstva.
Zadnji dve leti se je močno okrepila tudi mednarodna dejavnost OKS, Bobinac pa je na povabilo predsednika Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) Thomasa Bacha postal član komisije Moka za strateška partnerstva. Marca bo kandidiral tudi za člana izvršnega odbora Evropskih olimpijskih komitejev.
\"Številni moji sodelavci v športnih zvezah, tudi podpredsedniki OKS, so ugledni člani vodstev mednarodnih panožnih zvez. To bom spodbujal še naprej, saj je prav gotovo zelo pomembno za slovenski šport, tudi z vidika pridobivanja največjih mednarodnih tekmovanj. Verjamem, da bo Slovenija v prihodnosti dobila tudi člana Moka,\" se je v prihodnost ozrl Bobinac.
Med vprašanji, s katerimi se je slovenski šport ukvarjal v zadnjem obdobju, je tudi prihodnost Športne loterije. OKS je v sporočilu sredi decembra zapisal, da pri iskanju strateškega partnerja za naložbo v Športni loteriji ne sodeluje več.
Bobinac glede tega ni veliko dodal. Želi pa si, da bi Športna loterija poslovala dobro tudi v prihodnje v korist slovenskega športa in da bi tudi zakonodajno okolje ostalo tako, kot je bilo doslej, na kar pa OKS nima neposrednega vpliva. (konec)gj/jz/zza/ad STA032 2024-12-26/10:00