Utrinek iz uvodne predstave 55. Tedna slovenske drame, krstne uprizoritve vesele tragedije Gospodarji neumnosti / Foto: Nada Žgank
Utrinek iz uvodne predstave 55. Tedna slovenske drame, krstne uprizoritve vesele tragedije Gospodarji neumnosti / Foto: Nada Žgank
Teden, ki bo dolg sedemnajst dni
V Prešernovem gledališču se je včeraj s podelitvijo stanovskih nagrad Združenja dramskih umetnikov Slovenije in premierno uprizoritvijo vesele tragedije Jureta Karasa Gospodarji neumnosti v režiji Tijane Zinajić, nastale v produkciji Prešernovega gledališča Kranj, začel 55. Teden slovenske drame.
Praznik slovenske dramske besede se je po tradiciji začel 27. marca, na svetovni dan gledališča, s podelitvijo nagrad Združenja dramskih umetnikov Slovenije. Letos je igralsko nagrado Marija Vera za življenjsko delo prejela Milena Zupančič, nagrado Polde Bibič pa dramaturginja Ira Ratej. Nagrado Marko Slodnjak je prejela dramatičarka Simona Semenič, igralski nagradi Duša Počkaj pa Barbara Medvešček in Tina Vrbnjak.
Sledila je krstna uprizoritev vesele tragedije Jureta Karasa Gospodarji neumnosti v režiji Tijane Zinajić. Jure Karas se v svojem najnovejšem besedilu sprašuje, kdo so naši gospodarji, kaj jim daje moč, da krojijo naše usode, ter kakšni so medčloveški odnosi dandanes v družbi, ki stavi le na individualizem in egoizem. »Gospodarji neumnosti smo vsi mi, ki živimo v družbi gospodarjev, ne glede na to, kje je naša pozicija v družbi,« je o komediji pred uprizoritvijo povedal njen avtor.
Letošnji festival bo bogatejši in obsežnejši od prejšnjih. Do 12. aprila si bodo obiskovalci v tekmovalnem in spremljevalnem programu ter programu za mlade, ki jih je oblikovala selektorica Alja Predan, lahko ogledali 16 vrhunskih predstav. Predstave so nastale na odrih številnih slovenskih gledališč, tako javnih institucij kot nevladnih organizacij. Pet predstav bo na ogled v okviru mednarodnega programa DoSEL (Dramatika manjših evropskih jezikov), in sicer: Ismail Kadare: Izdajalčeva niša (Narodno gledališče Kosova, Priština, Kosovo), Thea Denoljubova: O moj bog (Narodno gledališče Ivana Vazova, Sofija, Bolgarija), André Mangion: Drago (Teatru Malta, Valletta, Malta), Lovro Kuhar - Prežihov Voranc: Boj na požiralniku (Prešernovo gledališče Kranj in Mestno gledališče Ptuj) ter Pere Riera: Hiša Calores (Sala Beckett, Barcelona, Katalonija, Španija). Vse predstave bodo uprizorjene v izvirnih jezikih, opremljene pa bodo s slovenskimi in angleškimi nadnapisi.
Tu je še 12 dogodkov dodatnega programa, med njimi koncert skupine Masharik, dnevi nominirancev in bralne uprizoritve ter tematski pogovori in dve živi radijski igri.
Na sklepni slovesnosti festivala 12. aprila bodo podelili nagrado Slavka Gruma za najboljše novo dramsko besedilo in nagrado za mladega dramatika oziroma dramatičarko. Za nagrado Slavka Gruma so bila nominirana štiri dramska besedila (Varja Hrvatin: Vile v Sloveniji; Nina Kuclar Stiković: morska deklica (sto sedeminosemdeset let pozneje); Maša Pelko: Für OFELIJA (Mitologija utapljanja); Milan Ramšak Marković: Trilogija o mestih in ljudeh), tri pa za nagrado za mladega dramatika oziroma dramatičarko (Klemen Kovačič: Tvoj boj; Neža Lučka Peterlin: Jagnje; Iva Š. Slosar: Zapali mi kres).
Na sklepni slovesnosti bodo podelili tudi Šeligovo in igralske nagrade 55. Tedna slovenske drame. Štiri nagrade bo podelila strokovna žirija v sestavi Nika Bezeljak, Mirna Rustemović in Igor Samobor, peto pa tradicionalno podeljuje občinstvo za najboljšo predstavo na festivalu.
Režiserka uvodne in sklepne slovesnosti 55. Tedna slovenske drame je Maša Pelko. Odprtje festivala je glasbeno obogatil pevski zbor ZDUS, sklepno slovesnost pa bo popestril Simfonični orkester Mestne občine Kranj s pevko Evo Černe Avbelj.