Ljudski pevci Hiše čez cesto že deset let širijo med ljudi slovensko glasbeno dediščino, sebi in drugim v veselje. / Foto: Alenka Brun
Deset let Ljudskih pevcev Hiše čez cesto
Ljudski pevci Hiše čez cesto so ob desetletnici delovanja pripravili koncert v domu krajanov na Visokem. Na koncert so ob jubileju povabili tudi skupine ljudskih pevcev, ki so v preteklih letih gostovali v Hiši čez cesto na Miljah ali pa so skupaj z jubilanti nastopali kje drugje.
Koncert Ljudskih pevcev Hiše čez cesto je povezovala Slavica Bučan, poleg ljudske pesmi ga je pospremila tudi kratka videoprojekcija in na ta način so obudili najlepše trenutke, ki so jih doživeli v družbi drugih pevcev, občinstvo pa je spoznalo tako pevce kot Hišo čez cesto.
Dragica Markun, predsednica Kulturnega društva Hiša čez cesto, nam je razložila, kako je prišlo do ustanovitve skupine Ljudski pevci Hiše čez cesto. Vodenje je prevzel Stane Markun, ona sodeluje kot organizacijska vodja, in to že deset let. Kar se tokratnega večera tiče, pa je prišla do zaključka, da bi bilo lepo, da bi se zbrali na koncertu, sploh ker beležijo še desetletnico petja skupine. So le že toliko stari, da ne ve več, koliko časa bodo še delovali kot skupina, nam je zaupala. Povprečna starost pevcev je namreč 78 let. Skupaj so od prvega dne, v skupini jih je dvanajst, šest žensk in šest moških. Prihajajo iz Šenčurja, Srednje vasi, z Visokega, Milj, ena pevka je celo iz Bašlja. Prepevajo zlasti ljudske pesmi domačega okolja, ne toliko iz drugih pokrajin. »V ljudskih pesmih uživamo,« je bila jasna Markunova. »Nimamo klasičnih vaj kot zbori. Dobivamo se v Hiši čez cesto, kjer se ob krušni peči družimo vsak ponedeljek dopoldne in pojemo. Uživamo v pesmi in to nam je najbolj pomembno.« Misli, da je pesem tudi tista, ki jih ohranja zdrave. »Pojemo za svojo dušo, in ko so nas ljudje slišali, so nas začeli vabiti. Najprej na rojstne dneve, potem v domove starostnikov, sedaj pa tudi že veliko na prireditve.«
Ljudski pevci Hiše čez cesto so znani tudi po tradicionalni prireditvi Pod okence pridem. Pet so jih imeli doslej in vsaka je bila čisto posebna. Na prireditev so vedno povabili še druge ljudske pevce iz vse Slovenije, ki so se radi odzvali. Vsaka prireditev je imela neko temo, predvsem pa so zelo ponosni na zadnjo, saj so skozi pesem in igro prikazali predporočne in poročne obrede s konca 19. stoletja. To je bil pa že kar neke vrste muzikal, smo še izvedeli.