V nedeljo se je na Bledu zbralo okrog štiristo harmonikarjev in harmonikaric, ki so ob 12. uri skupinsko zaigrali Avsenikovi Otoček sredi jezera in Na Golici ter Čebelarja Lojzeta Slaka. / Foto: Tina Dokl
V nedeljo se je na Bledu zbralo okrog štiristo harmonikarjev in harmonikaric, ki so ob 12. uri skupinsko zaigrali Avsenikovi Otoček sredi jezera in Na Golici ter Čebelarja Lojzeta Slaka. / Foto: Tina Dokl
Blejski harmonikarski praznik
Bled je v nedeljo zaživel v zvokih harmonike na deveti ediciji priljubljene prireditve Harmonike ob Blejskem jezeru. Kulisa jezera je postala prizorišče glasbenega spektakla, ki je na enem mestu združil približno štiristo harmonikarjev. Vrhunec dogodka je bila skupinska izvedba legendarnih skladb – Avsenikovih Otoček sredi jezera in Na Golici ter Čebelarja Lojzeta Slaka, ki so točno ob 12. uri zazvenele v en glas. Dan pred tem so harmonikarji merili moči na tekmovanju Zlata harmonika 2025, ki je tradicionalni uvod v blejski harmonikarski praznik.
Minuli konec tedna je Bled gostil dvodnevno glasbeno prireditev Vikend harmonik, ki že tradicionalno združuje tekmovanje Zlata harmonika in množično srečanje Harmonike ob Blejskem jezeru.
Na sobotnem tekmovanju Zlata harmonika 2025, ki je potekalo v organizaciji Občine Bled, Javnega zavoda Turizem Bled in v sodelovanju z Zvezo diatonične harmonike Slovenije, se je predstavilo šestdeset harmonikarjev v osmih starostnih kategorijah. Udeležila sta se ga tudi Hrvat in Nizozemec, ki je bil s svojimi devetimi leti najmlajši tekmovalec, najstarejši med njimi pa je štel 83 let. Kot so pojasnili na Turizmu Bled, tekmovanje obenem predstavlja predizbor za 11. državno tekmovanje v igranju na diatonično harmoniko, ki bo letos 29. novembra v Senožečah v organizaciji Zveze diatonične harmonike Slovenije, vključeno pa je tudi v tekmovanje Pokal Slovenije.
Strokovna žirija, ki jo sestavljajo Janez Fabijan, predsednik strokovne komisije in predsednik Strokovnega sveta Zveze diatonične harmonike Slovenije, Klemen Rošer, predsednik ZDHS, in Jože Burnik, harmonikar in skladatelj, so pri tekmovalcih ocenjevali celoten nastop, izbor skladbe, njeno zahtevnost, interpretacijo, melodičnost in ritem. Absolutna prvakinja tekmovanja je postala Zala Praper Šipek, 15-letnica iz Mežice, ki je žirijo prepričala s Polko za Reini Gunturja Amana. Šestnajstletni Filip Pintar z Dobravice pri Podnartu pa si je s skladbo Zorana Lupinca Žvižgam in grem priigral kar dve nagradi – postal je gorenjski prvak ter najboljši harmonikar po izboru občinstva.
V nedeljo je sledil vrhunec dogajanja na deveti prireditvi Harmonike ob Blejskem jezeru. Prvič je bila organizirana leta 2013 na pobudo aktualnega župana Občine Bled Antona Mežana in podžupana Iztoka Pesrla, že nekaj let pa poteka v organizaciji Javnega zavoda Turizem Bled. »Tako obsežen dogodek zahteva celoletno pripravo – povabimo prav vse slovenske harmonikarje, pridružijo pa se nam tudi iz tujine. Med nastopajočimi je bilo čutiti izjemno pozitivno energijo, ki se je razlegala v glasbi. Veseli nas, da se mnogi radi vračajo, nekateri so z nami vsako leto, vedno pogosteje pa srečujemo tudi nove obraze, med njimi veliko otrok in mladih. To je resnično spodbudno,« je povedal Iztok Pesrl, gonilna sila dogodka.
Točno opoldne je Blejsko jezero zaživelo v zvokih harmonike – kar štiristo harmonikarjev in harmonikaric je v veličastnem skupinskem nastopu zaigralo tri zimzelene narodnozabavne melodije: Otoček sredi jezera, Čebelar in Na Golici. Popoldne je sledil sprevod harmonikarskih skupin, dan pa se je zaključil ob glasbenem programu kvinteta Cik-cak. Predstavilo se je kar 15 harmonikarskih skupin iz Slovenije in tujine. Najštevilnejša, ki je štela 45 udeležencev, so bili Harmonikarji Zorana Lupinca, Orkester Nika Polesa pa je zastopalo 39 glasbenikov. Najstarejši udeleženec je bil Franci Ostrelič, letnik 1935, najmlajša udeleženka pa Sanja Slejko, letnik 2017.
»Enostavno čudovito,« je nedeljsko dogajanje strnil blejski župan Anton Mežan. »Harmonikarji ta dogodek nestrpno pričakujejo vse leto – med njimi se je resnično uveljavil kot tradicija. Vikend harmonik ima za Bled vse večji pomen, saj postaja pravo stičišče harmonikarjev in vseh, ki nosijo harmoniko v srcu. Mnogi si leta brez tega dogodka sploh ne predstavljajo več.«
Med številnimi harmonikarji je letos prvič zaigral tudi komaj dveletni Jaka Gašperlin iz Stražišča pri Kranju. »Harmoniko smo mu položili v zibelko,« je povedal njegov oče Jernej Gašperlin, ki sam igra že 27 let. Dogodka se je udeležil že četrtič, tokrat pa je bil posebej ponosen, da se mu je pridružil tudi sin. »Harmonika gre pri nas iz roda v rod. Res sem vesel, da se nas na Bledu zbere toliko in da slovenska pesem še vedno živi. Česa takega ne doživiš nikjer drugje,« je dodal.
Med obiskovalci pa je bil letos prvič tudi Bojan Tomažin iz Šmartnega pri Litiji, ki je prišel navijat za svojega sina. »Toliko harmonikarjev na enem mestu še nisem videl. Harmonika pri nas igra vsak dan – če ne sinova, pa vsaj tista po radiu,« je povedal z nasmehom.
Na Jezerski promenadi je bila na voljo ponudba tradicionalnih gorenjskih jedi, predstavili pa so se tudi ponudniki, vključeni v kolektivno blagovno znamko Blejski lokalni izbor. »Dogodek Harmonike ob Blejskem jezeru je bil izveden z neomajno podporo lokalne skupnosti, 25 prostovoljcev petih blejskih društev,« so še poudarili na Turizmu Bled.