/ Foto: Igor Kavčič

Foto: Igor Kavčič

Od poezije do biografije

Raznolik izbor jesenskih knjižnih novosti Cankarjeve založbe za čas v pričakovanju Slovenskega knjižnega sejma. Zbirka pesmi, trije romani in politična biografija.

Ljubljana – Pesnica Nina Medved je »uradno« na pesniško sceno vstopila leta 2019, ko je na Festivalu mlade literature Urška, ki ga prireja JSKD, postala uršljanka leta in nato izdala pesniško zbirko Drseči svet. »Njena druga zbirka Rodna doba je poezija zrele pesnice, ki ve, kaj želi povedati s svojimi pesmimi. Nagovarja širši krog bralcev, tudi tistih, ki ne berejo pogosto, in je dobra vstopna točka v sodobno slovensko poezijo,« je zbirko označil urednik Aljoša Harlamov. Kot med drugim še izvemo ob predstavitvi, sta v osrčju zbirke lepota in turbulentnost rodne dobe, polne protislovij želja, stigem, odločanja, ranljivosti in sprememb ter tudi družbenega, medicinskega, oglaševalskega in drugega mikronasilja nad ženskami.

V letos novi zbirki Razmerja je izšel že tretji ljubezenski roman, tokrat Padam na besede Jerce Cvetko. Osrednji lik je štiridesetletna Iris, ki je tako vpeta v stresno kariero napovedovalke na prireditvah, da se ne zmeni za tiktakanje svoje biološke ure. Ko jo zapusti dolgoletni partner, se ji življenje obrne na glavo. Najame garsonjero in si skuša urediti življenje. Odpre profil na aplikaciji Tinder ​in začne hoditi na zmenke ... Jerca Cvetko, sicer avtorica knjižnih del za otroke in mladino, pa se je pred časom prijavila na literarno delavnico Cankarjeve založbe in rezultat njenega angažmaja je omenjeni roman.

»Roman Empulzij tistim, ki poznate delo Olge Tokarczuk, pisateljico predstavlja v povsem novi podobi. Gre namreč za zelo zabavno knjigo, ki prevzema obliko alpske grozljivke, kot bi jo lahko označili. Roman je žanrsko tako napet, da nas spravlja v grozo, zaradi opisane družbene situacije pa hkrati tudi v smeh,« je o romanu poljske pisateljice Olge Tokarczuk, Nobelove nagrajenke za književnost leta 2018, povedala prevajalka Jana Unuk. September 1913, zdravilišče Görbersdorf. Tam, ob vznožju gora, deluje eden prvih specializiranih sanatorijev na svetu, znan po zdravljenju bolezni »prsnega koša in grla«. Študent Mieczysław Wojnicz iz Lvova, ki boleha za tuberkulozo, pride tja v upanju, da bodo inovativne metode in kristalno čist zrak zaustavili razvoj njegove bolezni. V Gostišču za moške, kjer živi, se sreča z drugimi bolniki, ki neumorno razpravljajo o najpomembnejših vprašanjih tega sveta. Ali Evropi grozi vojna? Monarhija ali demokracija? A to ni edino, kar jih skrbi.

Politična kriminalka Mirakel, v kateri Josef Škvorecký ironično razgalja nepristni domoljubni mit češkega naroda, je že ob izidu leta 1972 postala ena najbolj branih in kontroverznih knjig na Češkem. Prvoosebni pripovedovalec romana je Danny Smiřický, 34-letni samec in priljubljen pisatelj kriminalk z zvezami v vplivnih krogih. Naslov romana se nanaša na skrivno geslo, ki ga je uporabila državna varnost za tajno akcijo likvidacije Katoliške cerkve. Poleg te dogajalne linije v zgodbi spremljamo pripovedovalčevo ljubezensko afero z (nekdanjo) dijakinjo in burno politično dogajanje. Roman je prevedla Nives Vidrih.

Biografij o voditelju nekdanje Jugoslavije Titu sicer ne manjka, a tokratna je prav posebna. Tito – večni partizan je osebna, zgodovinska in politična biografija Tita izpod peresa ene največjih strokovnjakinj za zgodovino Jugovzhodne Evrope dr. Marie-Janine Calic. Knjiga prinaša novo perspektivo v biografijo človeka, ki je zaznamoval življenje v nekdanji državi po 2. svetovni vojni v dobrem ali slabem. Govori o njegovem osebnem življenju, konča se z vlogo Tita v mednarodni politiki. Biografijo je prevedla Majda Deutsch.