Lokalna novica je kraljica!
Prav vsi zaposleni so minulo soboto v delovni akciji čistili in lepšali prostore, kjer zdaj delajo s še večjim veseljem. / Foto: Primož Pičulin

Prav vsi zaposleni so minulo soboto v delovni akciji čistili in lepšali prostore, kjer zdaj delajo s še večjim veseljem. / Foto: Primož Pičulin

V loškem CSS imajo delo in načrte

Minulo soboto so v invalidskem podjetju CSS s skupnimi močmi počistili in uredili prostore, direktorica Mariana Karla Rebernik pa je že pripravila poslovni načrt za uspešno delo podjetja. Pričakujejo tudi podporo države.

Škofja Loka – Potem ko so februarja ob razveljavitvi likvidacije imenovali novo direktorico Mariano Karlo Rebernik, so v škofjeloškem invalidskem podjetju CSS upali, da se podjetje spremeni iz portfeljskega v strateško. »Ni se sicer spremenil status našega podjetja, je pa definicija v strategiji, ki je zavarovala invalidska podjetja, za nas zelo pomembna. Najpomembnejše pa je, da so zaposleni zaščiteni in se z njimi ne manipulira,« je povedala Rebernikova in pojasnila, da je pomembno tudi dejstvo, da dokapitalizacija pri invalidskih podjetjih po novem ni več vezana na ekonomski učinek, ampak je treba slediti širšemu družbenemu interesu.

Rebernikova je še dodala, da je zdaj pomembno, da se na ponedeljkovi seji predlagana strategija sprejme, poslovni načrt za prihodnje petletno obdobje pa je Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) predstavila včeraj.

»Gre za zadeve, ki bi dopolnile naš prodajni program in ki bi jih moja ekipa, ki ima določene omejitve, lahko izvajala,« je pojasnila.

V podjetju bodo iskali celo nove sodelavce, in sicer najprej dva operaterja CNC-strojev ter komercialista. Poslovni načrt predvideva, da bi v podjetju dodano vrednost na zaposlenega, ki je lani znašala 28 tisoč evrov, do leta 2030 zvišali na 48 tisoč evrov. Ta cilj bi glede na to, da je v podjetju od 40 zaposlenih 19 invalidov, dosegli predvsem s pomočjo tehnologije, v katero pa se v zadnjih desetih letih ni vlagalo.

Nove investicije

»Tu pridemo do odgovornosti lastnika,« je poudarila generalna sekretarka Sindikata obrti in podjetništva Slovenije Ana Čermelj. »Pričakujemo in zahtevamo dokapitalizacijo, da se ta manko, ki se kaže v učinkovitosti ali dodani vrednosti, nadomesti z boljšo opremo,« je poudarila Ana Čermelj.

V podjetju so pripravili seznam investicij za okoli 860 tisoč evrov, kar vključuje dva nova CNC-​stroja in nekaj druge opreme. Prav tako je treba izvesti nekaj nujnih obnovitvenih del na objektu, predvsem prenoviti streho in urediti sanitarije. Sicer v sedanji objekt ne nameravajo veliko vlagati, saj želijo podjetje v petih letih preseliti na boljšo lokacijo, v industrijsko okolje, ki bi omogočalo tudi širitev.

Zaposleni so zadovoljni

Da so zadovoljni, da lahko delajo, in da verjamejo v boljše čase, so zaposleni pokazali tudi na sobotni delovni akciji, ko so s pomočjo škofjeloških obrtnikov in podjetnikov očistili prostore in stroje ter jih večji del tudi prepleskali. Prav tako so pripravili tudi prostore, ki jih bodo ponudili v najem in tako povišali prihodke.

»Vzdušje v podjetju se je zelo izboljšalo, delavci smo motivirani, zadovoljni, da lahko delamo, in upam, da smo vsem dokazali, da smo dostojen člen družbe in da si ne želimo biti na socialnih transferjih,« je povedala predsednica sindikata CSS Brigita Rutar.

Kot je poudaril predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka in predsednik državnega sveta Marko Lotrič, je tudi on zadovoljen z novo opredelitvijo invalidskih podjetij v strategiji, ki je gotovo v tem trenutku dobra rešitev, vseeno pa si želi, da bi se invalidska podjetja v državni lasti vendarle spremenila v strateške naložbe. »Vidimo, da se vlada za druga podjetja lahko odloča, da postanejo strateške naložbe. Zato jo pozivam, naj še enkrat premislili o uvrstitvi CSS in mariborske Bodočnosti med strateške naložbe, saj bi to zaposlenim prineslo gotovost,« je poudaril Lotrič in pojasnil, da bodo ob letošnjem majskem Tednu obrti in podjetništva na Škofjeloškem pozornost namenili tudi delu invalidskih podjetij.