Eno od podjetij, kjer dela veliko upokojencev, je McDonald's. Zanimanje za delo pri njih je tako veliko, da ne morejo sprejeti vseh. / Foto: arhiv podjetja Alpe Panon
Eno od podjetij, kjer dela veliko upokojencev, je McDonald's. Zanimanje za delo pri njih je tako veliko, da ne morejo sprejeti vseh. / Foto: arhiv podjetja Alpe Panon
Seniorjem prijazna podjetja
»Iščemo delavca v proizvodnji za pranje in likanje. K sodelovanju vabimo upokojence za delo v organizirani prehrani. Vabimo upokojence, ki jih veseli delo v gostinstvu. Če ste vešči podajanja znanja računalništva, se nam pridružite! Učitelji nemškega jezika, pridružite se kolektivu jezikovne šole. Iščemo osebo za čiščenje trgovine.«
To je le nekaj oglasov, ki so objavljeni na spletni strani Senior.Dela.si, ki je prva platforma za iskanje dela za upokojence pri nas in ena prvih v Evropi. Na njej seniorji lahko najdejo občasno delo, ponudniki dela pa objavijo potrebe po zanesljivih in izkušenih delavcih, kakršni so seniorji.
Ustanovitelj platforme Mitja Pajek iz Pungerta pri Škofji Loki pravi, da se veliko delodajalcev srečuje s pomanjkanjem kadra ali pa potrebujejo delavce za občasno delo. To je priložnost za upokojence, zlasti mlajše, ki jim začasno ali občasno delo lahko olajša prehod v polno upokojitev. Imajo znanje, povezave, izkušnje, so zanesljivi in so zato lahko zelo dragoceni za podjetje. Seniorji na ta način ostanejo aktivno vključeni v družbo, predajajo svoje znanje in izkušnje mlajšim, poleg tega pa si na ta način zagotovijo dodaten zaslužek.
In kako deluje portal? Je stičišče ponudnikov in povpraševalcev po delu seniorjev. Nanj se tako lahko registrirajo seniorji (ta čas jih imajo v bazi okrog tri tisoč), na drugi strani pa podjetja oziroma fizične osebe, ki lahko oddajo povpraševanje in najdejo pomoč seniorjev pri storitvah in opravilih.
Po besedah Mitje Pajka si seniorji želijo delati, na portal se registrirajo vsak dan novi, prav tako pa je vse več podjetij, ki se zavedajo prednosti, ki jih imajo seniorji s svojim znanjem, izkušnjami, odnosom do dela in soljudi.
Ob tem pa opozarja na omejitve, ki jih je na področju začasnega in občasnega dela upokojencev postavila država. Tako lahko upokojenec dela v povprečju 60 ur na mesec, izjemoma trikrat letno tudi 90 ur, pri čemer pa seštevek vseh ur lahko znaša največ 720 ur v koledarskem letu. To v praksi ni niti polovičen delovnik in je primerno predvsem za nadomeščanje zaposlenih v času dopusta ali bolniških odsotnosti, ne pa za kakšno dolgotrajnejše delo. Omejitve imajo tudi delodajalci, ki imajo sklenjene pogodbe z več upokojenci. Količina ur, ki jih lahko opravijo upokojenci, je tako odvisna od velikosti podjetja; v podjetju, ki ima denimo sto zaposlenih, lahko vsi upokojenci skupaj opravijo 750 ur na mesec. Po besedah Mitje Pajka upokojenec podjetje stane približno toliko kot študent, pogodba o začasnem in občasnem delu upokojencev je dokaj enostavna in je primerljiva s pogodbo o študentskem delu.
Na spletni strani portala so na voljo vse informacije o tem, koliko lahko senior dela, kakšne vrste pravnih oblik sodelovanj so najprimernejše, nudijo pomoč pri sklenitvi pogodb ...
Eno od podjetij, v katerih dela veliko upokojencev, je Alpe Panon z restavracijami McDonald's. Med dva tisoč zaposlenimi je ta čas 48 upokojencev. Zanimanje seniorjev za delo pri njih je izredno veliko, so nam povedali, a zaradi zakonskih urnih omejitev ne morejo sprejeti vseh. Kot so pojasnili, morajo zato pri načrtovanju dela paziti, da ne presežejo največjega števila ur, ki jih za upokojence predpisuje država.
»Upokojenci imajo veliko izkušenj, predvsem pa so gostoljubni, uglajeni in se hitro približajo gostom. Zaradi tega jih načrtno postavimo na delovne položaje v jedilnici, kjer se lahko ponovno vključijo v družbeno življenje, saj imajo stike tako z gosti kot z zaposlenimi,« so poudarili v podjetju.
Program zaposlovanja upokojencev so začeli leta 2016 in danes ugotavljajo, da so upokojenci v proces dela vnesli veliko pozitivnih stvari. »Naučili so nas drugačnega pogleda na gostoljubje. Naučili so nas umirjenosti in racionalnosti. Našim zaposlenim neprestano pomagajo z nasveti in dobrimi praksami in seveda tudi obratno, mlajši zaposleni starejšim pomagajo z nasveti, ko se ti srečujejo s tehnologijo, ki njim ni poznana.« Ob tem v podjetju tudi opažajo, da mnogi prekinejo vsakodnevne socialne stike, ko prenehajo hoditi v službo, zato je za tiste, ki so zdravi in se dobro počutijo, njihova ponovna vključitev v delovni proces in socialno okolje zelo pomembna.