Tudi na Gorenjskem je vse manj kmetij, na katerih še redijo prašiče za lastne potrebe. / Foto: Tina Dokl
Neprimerna usmrtitev je mučenje živali
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja rejce oziroma imetnike prašičev, naj tudi ob prazniku kolin spoštujejo zahteve glede zakola in tudi ukrepe za preprečevanje afriške prašičje kuge.
Kranj – Praznik kolin ima dolgo tradicijo, saj sega še v čase, ko so doma zrejeni prašiči predstavljali pomemben vir prehrane prebivalstva. Marsikje se je praznik ohranil do danes; takrat predvsem na kmetijah, ki se še ukvarjajo s prašičerejo za lastne potrebe, zakoljejo prašiče, uporabijo njihovo meso v prehrani kot sveže ali prekajeno in iz mesa in drugih surovin naredijo različne izdelke, med katerimi so najbolj poznane koline.
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ob tem opozarja rejce oziroma imetnike prašičev, naj pri zakolu prašičev za lastno domačo porabo upoštevajo evropsko uredbo o zaščiti živali pri usmrtitvi, slovenski zakon o zaščiti živali in pravilnik, ki ureja zakol živali izven klavnic za lastno domačo porabo. Po teh predpisih lahko zakolje prašiča izven klavnice le oseba z ustreznim znanjem in izkušnjami na tem področju, zaklati pa ga mora tako, da mu prihrani vsako nepotrebno trpljenje, vznemirjenje in bolečino in da ga torej še pred zakolom omami s pomočjo pištole za omamljanje ali električnih klešč. Neprimerna usmrtitev se lahko šteje tudi kot mučenje živali, poudarjajo v upravi in dodajajo, da je pri klanju treba spoštovati tudi zahteve glede ravnanja s stranskimi živalskimi proizvodi.
Rejci naj še pred zakolom preverijo, ali so njihovi prašiči zdravi. Če posumijo na bolezen, jih ne smejo zaklati in naj o tem takoj obvestijo veterinarsko organizacijo. To je še zlasti pomembno zdaj, ko širjenje afriške prašičje kuge predstavlja eno največjih groženj prašičereji v Sloveniji in drugod v Evropi. Virusna bolezen domačih in divjih prašičev, za katero ni cepiva, ni nevarna za ljudi in druge živali, lahko pa povzroči veliko gospodarsko škodo. Okuženi prašiči ne kažejo vedno vidnih znakov bolezni, zato je treba biti pri zakolu še posebno pozoren. Priporočljivo je tudi, da zakol poteka v ločenih prostorih, ki niso v neposredni bližini drugih živali, in da se po zakolu temeljito očisti in razkuži vsa oprema in površine, ki so bile v stiku z zaklanim prašičem.