Lokalna novica je kraljica!
Mančin dan so zaznamovali tudi v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču. / Foto: Tina Dokl

Mančin dan so zaznamovali tudi v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču. / Foto: Tina Dokl

Pustila je velik pečat

V sredo so z literarnimi dogodki različne institucije po Sloveniji pod naslovom Mančin dan branja, ljubezni in navdiha zaznamovale rojstni dan Mance Košir. Pridružili smo se jim v tržiški knjižnici.

Tržič – Manca Košir, slovenska pisateljica, novinarka, profesorica, igralka in političarka, je bila znana po svoji izjemni predanosti bralni kulturi. S svojo vsestranskostjo je pustila neizbrisen pečat v slovenskem kulturnem in družbenem prostoru. Njeno življenje je bilo preplet različnih vlog – kot profesorica je generacijam študentov predajala znanje, kot novinarka je odpirala pomembne teme, kot pisateljica je skozi eseje in knjige delila svoje misli, kot prostovoljka pa je s srčnostjo pomagala tistim, ki so potrebovali podporo. Pobudo za praznovanje Mančinega dne je dal pravnik Marko Pavliha, ki jo je naslovil na številne organizacije. Po številnih krajih po Sloveniji so tako potekali dogodki po vzoru krožkov Beremo z Manco Košir, želja pa je, da bi 5. marec postal vseslovenski dan branja.

Podobni dogodki so potekali tudi v drugih krajih po Sloveniji. V Komendi je praznovanje potekalo v sodelovanju z zavodom Medgeneracijsko središče Komenda v SeneCuri, pridružile so se tudi učenke Osnovne šole Komenda Moste. V Kamniku pa so se zbrali na Glavnem trgu, kjer so obujali spomine na Mančin prispevek k slovenski literaturi in razpravljali o njenem vplivu na kulturno sceno v Sloveniji.

Širili bralni virus

V knjižnici Toneta Pretnarja v Tržiču so pripravili posebno srečanje, ki ga je moderirala Petra Mrkun. Kot je povedala, je Mančin dan namenjen širjenju »bralnega virusa«, kot ga je sama poimenovala Koširjeva. Sodelujoče so se pogovarjale o njenih delih, življenjski filozofiji in njeni izjemni sposobnosti, da je v ospredje vedno postavljala veselje do življenja. Pogovor je nanesel tudi na teme minljivosti, staranja in pomena življenja v trenutku. »Navdušila me je njena vedrina, stil pisanja, izražala se je na način, da ima rada življenje, ni samo obupovala, kot mnogi. Imela je žar,« je dejala Mrkunova. Kot so poudarile udeleženke, je Koširjeva že pred leti pogumno odpirala pomembne teme odnosov moški – ženska, všeč jim je bilo tudi, da je bila promotorka radostnega staranja, njena proaktivnost. Srečanje je spremljalo branje izbranih odlomkov iz njenih del, ki so pri prisotnih vzbudili močna čustva in navdih. »V svojem življenju je pustila pomemben pečat, bila je res zanimiva oseba,« je denimo dejala Anka Černelč iz Bistrice pri Tržiču, ki je imela priložnost Manco tudi spoznati.