O običajih v Podkorenu so pripovedovali in tudi zapeli učenci Osnovne šole Josipa Vandota Kranjska Gora. / Foto: Suzana P. Kovačič
Preganjali so Pehtro babo
V Podkorenu je bila poznana tudi Pehtra baba, ki so jo na predvečer praznika svetih treh kraljev preganjali vse do leta 1989. Po letih premora so letos običaj na ta večer znova oživili.
Podkoren – Nastopajoči učenci višjih razredov kranjskogorske osnovne šole so pod lipo sredi vasi spomnili na bogato kulturno dediščino Podkorena, tudi na to, da so se nekdaj dnevi od 24. decembra do 5. januarja imenovali volčje noči. »Ker je to čas, ko je sonce še slabotno, zato so v tem času imela veliko moč zlobna bitja – Pehtra baba, divja jaga ...« Med volčje noči so spadali tudi trije sveti večeri oziroma trije božiči in prav zadnji je na večer pred svetimi tremi kralji zaključil božični čas. »Noč ob koncu volčjih noči se je v davnih indoevropskih dneh imenovala gi-perhta naht, svetla noč. Po tej oznaki sta dobila ime tudi Pehtra baba in star slovenski praznik pernahti.« V slovenskem ljudskem izročilu ima Pehtra baba mnogo podob, ki se po imenu in značaju med seboj razlikujejo.
Fant, oblečen v Pehtro babo, je hodil po vasi in pokal z »gajžlo«, bičem, ter strašil otroke v Podkorenu: »Z ena šiba leskava te bom po rit natreskava.« Če so imeli otroci dovolj poguma, so ob pozvanjanju s kravjimi zvonci, največjimi, kar jih je bilo pri hiši, še kričali: »Pehtra baba, rompompom, če te nisem, te pa bom.« Ko se je sklenil praznik svetih treh kraljev, je konec strahu pred temo in mrazom, saj je vsak dan daljši od prejšnjega in vsak dan daje več svetlobe in toplote. Konec praznovanja treh božičev pomeni nov začetek. Domačinka Darinka Tarman, ki je bila med obiskovalci nedavne prireditve, se še dobro spominja preteklih dni, o običaju ji je pripovedovala tudi stara mama, kako je iz spodnjega dela vasi šla v rjuho odeta Pehtra baba gor skozi vas, da so preganjali zimo. »To je bilo en dan pred svetimi tremi kralji, na svete tri kralje pa je bil dan že toliko daljši, kolikor je petelin poskočil nazaj,« se spominja izročila.
Po letih premora so letos običaj znova oživili v sodelovanju OŠ Josipa Vandota Kranjska Gora, Kulturno-prosvetnega društva Podkoren in Gornjesavskega muzeja Jesenice. »Kustosinja pedagoginja iz muzeja Natalija Štular me je poklicala, ali bi na šoli sodelovali pri njihovem letošnjem projektu, v katerem raziskujejo dediščino tete Pehte. Pehta je bila bolj zeliščarka, smo pa ugotovili, da je bil v Podkorenu vse do leta 1989 običaj preganjanje Pehtre babe. In ker je tema letošnjega festivala Turizmu pomaga lastna glava Tradicija v trendu, smo raziskovanje izkoristili še za to in vse povezali,« je povedala učiteljica in mentorica na šoli in glavna organizatorka dogodka Petra Berčič Oman.