Predsednik Planinskega društva Bled Rado Urevc z novoizdanim zbornikom Petinsedemdeset let po planinskih poteh / Foto: Primož Pičulin
Po zgodovini blejskih planinskih poti
Planinsko društvo Bled je v letošnjem jubilejnem letu izdalo zbornik Petinsedemdeset let po planinskih poteh.
Bled – Planinsko društvo Bled je bilo ustanovljeno pred 75 leti, 15. decembra 1949, na pobudo kartografa in navdušenega planinca Oskarja Delkina. Njegovo idejo so podprli znani Blejci, med njimi so bili Matko Ulčar st., Anton Pazlar in Martin Prešeren. Društvo danes šteje okoli 300 članov, od tega kar polovico najmlajših, kar po besedah predsednika društva Rada Urevca zagotavlja kontinuiteto delovanja.
Ob jubileju so v društvu izdali zbornik Petinsedemdeset let po planinskih poteh, ki ga je pripravil uredniški odbor z Urevcem na čelu in članoma Tonetom Maroltom in Marino Vukaševič. »Smo avtorji večine člankov, svoje so dodali tudi vodje odsekov in mentorji na blejski osnovni in podružničnih šolah,« je pojasnil Urevc in dodal, da je članke lektorirala in uredila Dragica Vesković.
Poseben izziv pri pripravi je predstavljala pomanjkljivost arhivskih virov. Društveni arhiv do leta 1990 namreč ne obstaja, saj je bil po nesrečnem spletu okoliščin odpeljan na odpad. Kljub temu je Tone Marolt z raziskovalnim delom pridobil številne podatke iz drugih virov, kot so digitalizirani Planinski vestnik, časopisni članki in pripovedi starejših članov ter njihovih sorodnikov. Na podlagi teh virov je popisal zgodovino in delovanje društva do leta 2000. »Po tem letu je bilo delo nekoliko lažje, saj je društvo imelo nekaj arhivskega gradiva, vendar je tudi ta nepopoln, manjkajo nekateri zapisniki sej upravnih odborov in občnih zborov,« je dodal predsednik.
Zbornik je opremljen s fotografijami, ki so jih v večini prispevali Rado Urevc in društvena fotografa Beno Bregant in Marjan Burgar. Razdeljen je na več poglavij, ki med drugim opisujejo začetke organiziranega planinstva, planino Lipanca, dejavnosti društva, ustanovne in vidnejše člane, vodniški in mladinski odsek. Vključuje tudi zanimivosti, kot je denimo Titov obisk Lipance in njegov lov na ruševca v maju 1963.
Društvo ima v lastništvu dve nepremičnini, in sicer gostišče Murka na Bledu in Blejsko kočo na Lipanci, obe sta oddani v najem. »Lani smo v celoti prenovili društveno pisarno v prvem nadstropju gostišča Murka,« je povedal Urevc. Stalno pozornost in nenehna vlaganja zahteva tudi Blejska koča. Pred dvema letoma so v celoti prenovili jedilnico, letos pa teraso pred kočo, kjer so namestili deset novih garnitur miz in klopi.
Prihodnje investicije bodo usmerjene v energetsko samooskrbo koče, zmanjševanje vplivov na okolje in izboljšanje namestitvenih zmogljivosti. »Koča je v občutljivem drugem varstvenem območju Triglavskega narodnega parka, zato so vsa vlaganja pogosto povezana z dolgotrajnimi postopki pridobivanja soglasij,« je navedel Urevc, ob tem pa poudaril, da se bodo še naprej osredotočali na podmladek in mladinske dejavnosti, ki ponovno doživljajo razcvet.