Lokalna novica je kraljica!
Kip sta slovesno odkrila kamniški župan Matej Slapar in predsednik občinske Komisije za pripravo predlogov namestitve skulptur znanih Kamničanov Miha Resnik. / Foto: Tina Dokl

Kip sta slovesno odkrila kamniški župan Matej Slapar in predsednik občinske Komisije za pripravo predlogov namestitve skulptur znanih Kamničanov Miha Resnik. / Foto: Tina Dokl

Po štirih letih do spomenika

Na propilejah Malega gradu v Kamniku so slavnostno odkrili spomenik Francu Pircu. Projekt, ki je stekel na pobudo Krajevne skupnosti Kamnik – center, je po štirih letih prizadevanj uspešno zaključen.

Kamnik – Franc Pirc (1785–1880) se je rodil 20. novembra 1785 v Kamniku meščanu Jerneju Pircu in njegovi ženi Neži. Po končani gimnaziji v Ljubljani je nadaljeval študij teologije in bil leta 1813 posvečen v duhovnika. Že v prvih letih duhovniškega delovanja je bil priča veliki lakoti in začel se je ukvarjati s sadjarstvom. Leta 1819 se je preselil v Peče pri Moravčah, kjer je posadil več kot 700 različnih sort sadnega drevja in zgradil drevesnico. Njegovo znanje o sadjarstvu je bilo izjemno, kar je dokazal z izdajo prve slovenske knjige o sadjarstvu Krajnski Vertnar. Leta 1835 je kot misijonar odšel v Ameriko, kjer je kar 38 let deloval med priseljenci in avtohtonimi prebivalci, predvsem med Indijanci. Njegova prizadevanja so pustila neizbrisen pečat – po njem se denimo imenuje mesto Pierz v Minnesoti. Avtor biografije Franca Pirca Bogomil Brvar je predstavil življenjsko pot in delo tega velikega Slovenca, ki je z delom v domovini in tujini dokazal, da je mogoče povezovati ljudi, širiti znanje ter ustvarjati boljše pogoje za življenje.

Ohranjanje spomina

Pot do postavitve kipa je bila dolga in zahtevna. Projekt, ki ga je na pobudo Krajevne skupnosti Kamnik – center podprla Občina Kamnik in številni posamezniki, je bil uspešno zaključen po štirih letih prizadevanj. Projekt je s svojo ekipo vztrajno vodil Miha Resnik, predsednik Komisije za pripravo predlogov namestitve skulptur znanih Kamničanov. Kip, delo kiparke Nine Koželj, ne odraža le Pirčeve podobe, temveč pripoveduje njegovo življenjsko zgodbo. Med številnimi prisotnimi na slovesnosti so bili poleg občanov tudi predstavniki kulturnih, cerkvenih in turističnih organizacij, Veleposlaništva ZDA, strokovnjaki s področja sadjarstva ter številni drugi ugledni gostje. Predsednica Krajevne skupnosti Kamnik – center Ivanka Učakar je poudarila pomen ohranjanja spomina na znamenite Kamničane in dodala, da bo skrb za kulturno dediščino še naprej ključni del njihovega poslanstva. Za glasbeni program so poskrbeli Ljudski pevci iz Srednje vasi in godba Stranje.

Kip, delo kiparke Nine Koželj, ne odraža le Pirčeve podobe, temveč pripoveduje njegovo življenjsko zgodbo.

Župan Matej Slapar je ob zaključku dogodka napovedal nadaljnje pobude za ohranjanje dediščine pomembnih posameznikov: »Občina Kamnik bo tudi v prihodnje aktivno negovala dediščino in spomin na izjemne posameznike, ki so prispevali k razvoju naše domovine, ter predvsem aktivno spodbujala in negovala ohranjanje kulturne dediščine, ki je v naših koncih v ponos in spodbudo številnim posameznicam in posameznikom.«