Lokalna novica je kraljica!
Zbrane odpadke so iz kanjona Kokre dvignili s pomočjo kranjskih poklicnih gasilcev. / Foto: Sandi Fišer/mediaspeed

Zbrane odpadke so iz kanjona Kokre dvignili s pomočjo kranjskih poklicnih gasilcev. / Foto: Sandi Fišer/mediaspeed

Odpadkov žal ne zmanjka

Minuli konec tedna so v več gorenjskih občinah potekale čistilne akcije, ki so se jih na zadovoljstvo organizatorjev udeležili številni občani. Najbolj množično so se čiščenja znova lotili v Kranju.

Kranj – V Kranju so minuli konec tedna že 24. leto zapored izvedli čistilno akcijo Očistimo Kranj – Kran' ni več usran, ki jo je Mestna občina Kranj tradicionalno pripravila v sodelovanju z Zvezo tabornikov občine Kranj in Komunalo Kranj. Okoli 5500 prostovoljcev je na širšem območju občine zbralo kar 22.580 kilogramov odpadkov. Obenem so v soboto na pobudo občanov prvič pripravili dan odprtih vrat kranjskih zaklonišč, na katerem so za javnost odprli osem zaklonišč. Tudi zaklonišča, v občini jih je v upravljanju občine in podjetij skupno 42 s kapaciteto 8300 postelj, so ob tej priložnosti očistili.

Na širšem območju kranjske občine je skupno čistilo okoli 5500 ljudi. Sodelovalo je 21 vzgojno-izobraževalnih zavodov, 17 krajevnih skupnosti, prostovoljna gasilska in druga društva, lovske družine ter druge skupine in posamezniki, skupno kar 75 različnih skupin.

»Hvala vsem, ki ste se odzvali povabilu na čistilno akcijo. Zelo sem vesel, da se je vnaprej prijavilo toliko udeležencev, sam sem prepričan, da jih je danes še več. Bistvo akcije ni samo čiščenje, ampak da se tudi poglobimo v naš odnos do narave. Kot pravi Lučka Kajfež Bogataj, rezervne Zemlje nimamo, zato se moramo maksimalno potruditi in dati vedeti tudi tistim, ki jih danes ni tu, da moramo naravo čuvati,« je ob začetku sobotnega čiščenja povedal župan Matjaž Rakovec, ki se je skupaj s podžupanoma Manjo Zorko in Janezom Černetom čiščenja lotil na območju krajevnih skupnosti Primskovo, bratov Smuk in Planina. V Komunali Kranj ob tem poudarjajo, da količine odpadkov vseh vrst iz leta v leto narašča, kar je neposredno povezano s potrošniškim načinom življenja, zato z različnimi aktivnostmi občane nenehno usmerjajo v nakupovanje brez embalaže, pitje vode iz pipe, kompostiranje, ponovno rabo in preprečevanje nastajanja odpadkov.

Kanjon poln odpadkov

»Izkazalo se je, da smo bili najbolj aktivni v kanjonu Kokre, saj smo ugotovili, da v njem kljub vsakoletnemu odstranjevanju še vedno leži ogromno odpadkov, tako starih kot povsem novih, ki jih sprehajalci mečejo s kokrškega mosta. Pri čiščenju v kanjonu so zaradi zahtevnega terena pomagale tudi tri ekipe jamarjev, kranjski gasilci so zbrane odpadke dvigovali iz kanjona, na Pungertu pa so jamarji za spravilo odpadkov iz pobočja postavili vrvno žičnico. Pri čiščenju kanjona so med drugim sodelovali tudi člani Društva za podvodne dejavnosti Kranj in pomagali s prevozom odpadkov, ki so jih udeleženci zbrali na obeh bregovih Kokre,« je pojasnila vodja kranjske čistilne akcije Tea Dergutti.

V soboto so potekale tudi zadnje aktivnosti v okviru tradicionalnega Eko tedna. Med drugim so prostovoljci na gozdni zaplati nad Poslovno cono Hrastje skupaj s Kranjskim gozdarskim društvom očistili okolico in posadili sto sadik gorskega javorja.

Šole in vrtci že v petek

Dvodnevno čistilno akcijo so sicer v petek začeli učenci in malčki iz 21 kranjskih šol in vrtcev. »Vesel sem, da so mladi prvi, ki skrbijo za urejeno in čisto okolico svojih šol in šolskih poti. Pa ne samo ob čistilni akciji, temveč vsak dan, je povedal župan Matjaž Rakovec. V zahvalo za njihov trud so letos ob vsaki šoli posadili sadiko drevesa in na tak način zaznamovali tudi mednarodni dan gozdov (21. marec).