Miran Košuta in Vesna Mikulič / Foto: Primus

Miran Košuta in Vesna Mikulič / Foto: Primus

Gostili Pretnarjevega nagrajenca

V tržiški Knjižnici dr. Toneta Pretnarja so gostili prof. dr. Mirana Košuto, prejemnika mednarodne Pretnarjeve nagrade 2024 in častnega naslova ambasador poezije, slovenske književnosti in jezika.

Tržič – Mednarodno Pretnarjevo nagrado od leta 2004 v organizaciji Ustanove Velenjska knjižna fundacija podeljujejo zaslužnim posameznikom, tako tujim kot slovenskim državljanom, ki si po svetu ali doma v duhu Tržičana dr. Toneta Pretnarja (1945–1992) svetovljansko prizadevajo za seznanjanje s poezijo, slovensko književnostjo in slovenskim jezikom. Letošnji prejemnik nagrade in častnega naslova ambasador poezije, slovenske književnosti in jezika je prof. dr. Miran Košuta, ki so ga pred nedavnim gostili v tržiški knjižnici in dogodek združili s spominom na obletnico smrti Toneta Pretnarja.

Prof. dr. Miran Košuta velja za steber slovenstva na Tržaškem, kjer je tudi vsestranski ustvarjalec.

Miran Košuta velja za steber slovenstva na Tržaškem, kjer je tudi vsestranski ustvarjalec. Za živost slovenskega jezika in književnosti poučuje, predava, prevaja, piše. V gosteh v Tržiču se je, kot je dejal, počutil še drugič nagrajenega. Kot med drugim navajajo v obrazložitvi, je nagrado prejel za pomembne prispevke pri mednarodnem slovensko-italijanskem čezmejnem povezovanju in uveljavljanju slovenske literature in jezika v italijanskem kulturnem prostoru, za vrhunske književne prevode med sosedskima kulturama ter za kulturotvorno neomajnost v slovenskem manjšinskem prostoru v Italiji. Da sta nagrada in častni naslov v odličnih rokah, je prepričana tudi direktorica tržiške knjižnice Marinka Kenk Tomazin.

Zanimiv pogovor v odlični druščini slušateljev je z gostom v besedne niti prepletla voditeljica prof. dr. Vesna Mikulič. Kot je dejal prof. dr. Košuta, sta literatura in glasba trajno vpisani v njegov človeški in kulturni DNK, to družno stremljenje k lepoti, ki ga izkazujeta obe ti področji. Pogovor je stekel tudi o življenju v predmejstvu, kot ga sam imenuje. O vsakodnevnih težavah narodne manjšine, pritiskih, ko je iskanje lepote »včasih res težavno in je težko uvideti v vsakem trenutku čez tisto grenkobo, ki se samodejno ponuja«. Pa vendar moramo upati, delovati, biti v tem smislu proaktivni, pozitivni, poudarja. »Zastavil sem vse svoje sile, da bi slovenstvo živelo – tako kot spomin na Toneta Pretnarja – v našem predmejstvu še dolgo in dlje.« Njegov jezik srca je slovenščina, njegovo medkulturno dejanje pa zagotovo besedno mojstrstvo, kot je tudi njegov prevod Prešernovih poezij v italijanščino.

Miran Košuta, ki se je izkazal kot izjemno prijeten gost, se je zahvalil Tržičanom za vse, kar delajo v prid slovenske kulture, predvsem pa dela in lika velikega Tržičana Toneta Pretnarja, ki je tudi njega presvetljeval s svojo vednostjo. Na ta večer so v knjižnico prinesli še nekaj glasbe, nastopili so mladi klarinetisti pod mentorstvom prof. Roberta Boneta iz Glasbene šole Tržič. Kajti tudi Miran Košuta je domač s tem inštrumentom.