Miran Košuta in Vesna Mikulič / Foto: Primus
Gostili Pretnarjevega nagrajenca
V tržiški Knjižnici dr. Toneta Pretnarja so gostili prof. dr. Mirana Košuto, prejemnika mednarodne Pretnarjeve nagrade 2024 in častnega naslova ambasador poezije, slovenske književnosti in jezika.
Tržič – Mednarodno Pretnarjevo nagrado od leta 2004 v organizaciji Ustanove Velenjska knjižna fundacija podeljujejo zaslužnim posameznikom, tako tujim kot slovenskim državljanom, ki si po svetu ali doma v duhu Tržičana dr. Toneta Pretnarja (1945–1992) svetovljansko prizadevajo za seznanjanje s poezijo, slovensko književnostjo in slovenskim jezikom. Letošnji prejemnik nagrade in častnega naslova ambasador poezije, slovenske književnosti in jezika je prof. dr. Miran Košuta, ki so ga pred nedavnim gostili v tržiški knjižnici in dogodek združili s spominom na obletnico smrti Toneta Pretnarja.
Miran Košuta velja za steber slovenstva na Tržaškem, kjer je tudi vsestranski ustvarjalec. Za živost slovenskega jezika in književnosti poučuje, predava, prevaja, piše. V gosteh v Tržiču se je, kot je dejal, počutil še drugič nagrajenega. Kot med drugim navajajo v obrazložitvi, je nagrado prejel za pomembne prispevke pri mednarodnem slovensko-italijanskem čezmejnem povezovanju in uveljavljanju slovenske literature in jezika v italijanskem kulturnem prostoru, za vrhunske književne prevode med sosedskima kulturama ter za kulturotvorno neomajnost v slovenskem manjšinskem prostoru v Italiji. Da sta nagrada in častni naslov v odličnih rokah, je prepričana tudi direktorica tržiške knjižnice Marinka Kenk Tomazin.
Zanimiv pogovor v odlični druščini slušateljev je z gostom v besedne niti prepletla voditeljica prof. dr. Vesna Mikulič. Kot je dejal prof. dr. Košuta, sta literatura in glasba trajno vpisani v njegov človeški in kulturni DNK, to družno stremljenje k lepoti, ki ga izkazujeta obe ti področji. Pogovor je stekel tudi o življenju v predmejstvu, kot ga sam imenuje. O vsakodnevnih težavah narodne manjšine, pritiskih, ko je iskanje lepote »včasih res težavno in je težko uvideti v vsakem trenutku čez tisto grenkobo, ki se samodejno ponuja«. Pa vendar moramo upati, delovati, biti v tem smislu proaktivni, pozitivni, poudarja. »Zastavil sem vse svoje sile, da bi slovenstvo živelo – tako kot spomin na Toneta Pretnarja – v našem predmejstvu še dolgo in dlje.« Njegov jezik srca je slovenščina, njegovo medkulturno dejanje pa zagotovo besedno mojstrstvo, kot je tudi njegov prevod Prešernovih poezij v italijanščino.
Miran Košuta, ki se je izkazal kot izjemno prijeten gost, se je zahvalil Tržičanom za vse, kar delajo v prid slovenske kulture, predvsem pa dela in lika velikega Tržičana Toneta Pretnarja, ki je tudi njega presvetljeval s svojo vednostjo. Na ta večer so v knjižnico prinesli še nekaj glasbe, nastopili so mladi klarinetisti pod mentorstvom prof. Roberta Boneta iz Glasbene šole Tržič. Kajti tudi Miran Košuta je domač s tem inštrumentom.