Osrednji del dogodka je bila izmenjava sadik in hkrati še nasvetov. / Foto: Maja Bertoncelj

Osrednji del dogodka je bila izmenjava sadik in hkrati še nasvetov. / Foto: Maja Bertoncelj

»Flancali«​ že enaindvajsetič

V Smledniku izmenjava sadik še vedno živi.

Smlednik – V Smledniku še vedno živi izmenjava sadik. Na tamkajšnjem Trgu sv. Urha je bilo v soboto tradicionalno Flancanje, ki je potekalo že 21. leto.

Navdihnilo ga je odkritje stare fotografije vaških gredic ob Savi, v bregu pod Smlednikom. Na teh gredicah, ki so jih domačini imenovali flančniki, so gojili zgodnje sadike oz. »flance«​ domače zelenjave. Po potrebi so jih izmenjevali, prostor flančnikov pa je bil verjetno nadvse plodno mesto tudi za ustno izmenjavo različnih informacij. Tradicija se ohranja kot obuditev skupnega načina oskrbe vasi z zgodnjimi sadikami zelenjave. »Veseli me, da lahko ugotovim, da skupnostna zavest tukaj še obstaja, kar lahko vsako leto vidimo po pestrosti prinesenih doma vzgojenih sadik. Današnji časi prinašajo nove izzive in težave pri vrtičkarski predelavi. Semena in sadike lahko kupimo povsod, vedno večje vprašanje pa je njihova kvaliteta, zato posebej poudarjam, da skrbite za svoja semena. Pomembno je tudi, da podpremo lokalne pridelovalce hrane,« je poudarila Fani Sešek, članica Društva za ustno zgodovino.

Za izmenjavo je bilo na voljo veliko različnih sadik zelenjave, semen ... »Z obiskom smo zelo zadovoljni. Pestrost ponudbe je velika. Se pa opazi, da nam koncept izmenjave ni več tako domač. Še generacijo nazaj je bilo jaz tebi – ti meni na vseh področjih veliko bolj samoumevno,« je pojasnila dr. Urška Sešek Crnkić, predsednica Društva za ustno zgodovino.

Program so popestrili člani Mešanega pevskega zbora Smleški žarek, članice folklorne skupine KUD Oton Župančič Sora, na ogled je bila razstava rož slikarske sekcije KUD Zbilje, obiskovalci so lahko izdelovali tudi nageljne iz papirja. Za nasvete je bil na voljo zeliščar Miran Čebašek.