V novem odloku so natančneje opredelili tudi izobešanje zastav ob občinskem dnevu spomina. / Foto: Tina Dokl

V novem odloku so natančneje opredelili tudi izobešanje zastav ob občinskem dnevu spomina. / Foto: Tina Dokl

Zastave bodo izobešali tudi ob dnevu spomina

Na zadnji letošnji seji občinskega sveta so po daljši razpravi sprejeli tudi odlok o istovetnostnih simbolih in priznanjih Občine Žiri, ki med drugim natančneje opredeljuje izobešanje zastav ob občinskem dnevu spomina in število priznanj občine povečuje na pet priznanj.

Žiri – Ob prvi obravnavi odloka o istovetnostnih simbolih in priznanjih Občine Žiri so svetniki soglašali, da je primeren za nadaljnji postopek, v času javne razprave pa so na predlog odloka sprejeli ugovor občinskega odbora NSi, ki se je nanašal na izobešanje zastav. Predlagali so, da zastav ob spominskem dnevu ne bi izobešali, ob tem pa priložili tudi mnenje Študijskega centra za narodno spravo in 134 podpisov občanov. Večina občinskih svetnikov je kljub temu potrdila besedilo novega odloka, svetniki SDS so se vzdržali glasovanja, svetnika NSI pa sta glasovala proti.

Župan je ob tem ostro zavrnil nekatera namigovanja iz peticije, povezana z izobešanjem zastav. »V Žireh nikoli ne bodo visele druge zastave kot slovenske, žirovske ali evropske.«

V dosedanjem odloku, je pojasnil župan Franci Kranjc, je bilo izobešanje zastav ob spominskem dnevu, ki ga praznujejo že od ustanovitve občine, dvoumno definirano, zato so v novem predlogu odloka jasno navedli, da se tako kot ob državnih spominskih dnevih tudi ob spominskem dnevu občine izobesijo zastave. Dan spomina v občini zaznamujejo v spomin na 23. oktober 1943, ko se je okupator umaknil iz Žirov in so Žiri postale prvo osvobojeno ozemlje na Gorenjskem. Župan je ob tem ostro zavrnil nekatera namigovanja iz peticije, povezana z izobešanjem zastav. »V Žireh nikoli ne bodo visele druge zastave kot slovenske, žirovske ali evropske. V nobenem primeru pa ne bo zastav, ki niso v skladu s sedanjimi časi, kot namigujejo nekateri.«

Ob tem je župan spomnil tudi na glavni razlog, zakaj so se sploh lotili sprememb odloka. »To so bile letošnje 'lepe skrbi': za podelitev občinskih priznanj smo namreč dobili kar šest predlogov, prejšnji odlok pa je omogočal podelitev samo treh. S posodobitvijo odloka smo tako pripravili podlago, da bodo občani, ki so si zaslužili priznanje, to tudi dobili, in se ne bo več ponovilo, da bi morali tako kot letos o priznanjih odločiti s preglasovanjem na občinskem svetu, saj se mi to ne zdi primerno.« Po novem se tako priznanja podeljujejo v dveh kategorijah: skupinam in posameznikom. »Obenem bo mogoče po novem skupaj podeliti pet priznaj, pri čemer se v posamezni kategoriji lahko podelijo največ tri priznanja,« je še razložil župan.