CSD center za socialno delo Gorenjska Branka Brenkuš strokovna delavka za dolgotrajno oskrbo in Urška Repar Justin direktorica / Foto: Tina Dokl

Od leve Branka Brenkuš in Urška Repar Justin / Foto: Tina Dokl

Vstopne točke za dolgotrajno oskrbo

Zakon o dolgotrajni oskrbi je kot prvo pravico v prehodnem obdobju lani uvedel oskrbovalca družinskega člana. Letos ji bodo sledile tudi druge. Prva letošnja novost so vstopne točke; na Gorenjskem je ta zaživela 1. januarja 2025 na sedežu Centra za socialno delo Gorenjska na Koroški cesti 21 v Kranju.

Ljubljana, Kranj – Kot pojasnjujejo na ministrstvu za solidarno prihodnost, je namen vstopne točke, da oseba, ki išče informacije, vezane na pravice iz dolgotrajne oskrbe, te dobi na enem mestu in da se ji zagotovi ustrezna podpora in usmerjanje v celotnem postopku ugotavljanja upravičenosti do dolgotrajne oskrbe. »S tem, ko bo oseba na vstopno točko oddala vlogo za uveljavljanje pravic do dolgotrajne oskrbe, bo postopek koordinirano stekel dalje, oseba pa bo deležna ustrezne podpore.« Kako pa je v praksi?

Že veliko klicev

V zvezi s tem so imeli na Centru za socialno delo (CSD) Gorenjska že veliko klicev. A kot poudarja direktorica CSD Gorenjska Urška Repar Justin, vlagatelji trenutno lahko še vedno uveljavljajo samo prvo izmed pravic za oskrbovalca družinskega člana in tako bo ostalo vse do 1. julija letos, ko zakon predvideva nove pravice, to je oskrbo na domu, e-oskrbo ter storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti. Te vloge bodo na CSD-jih začeli sprejemati predvidoma šele mesec dni pred njihovo uveljavitvijo, na začetku junija. »Vzpostavitev vstopnih točk pomeni samo organizacijske spremembe CSD s povečanjem števila zaposlenih in njihovim izobraževanjem za delo na tem področju,« je pojasnila Urška Repar Justin.

Kot je dodala Branka Brenkuš, strokovna delavka in bodoča strokovna vodja enote za dolgotrajno oskrbo na CSD Gorenjska, ljudje še vedno povprašujejo, ali so oskrbovalci družinskega člana lahko tudi upokojenci. »To je bil eden od predlogov, a novela zakona ni prinesla te spremembe. Upokojenci ne morejo biti oskrbovalci.«

Zaposlenih še ne bo dovolj

CSD Gorenjska ima priznanih 12 dodatnih zaposlitev za področje dolgotrajne oskrbe, od tega so za zdaj zaposlili osem ljudi. »Predvidevamo, da dodatno priznano število zaposlenih še vedno ne bo dovolj za celotno Gorenjsko, ker nam novela zakona nalaga še dodatne naloge.« Kot pojasnjuje Branka Brenkuš, bodo v določenih zadevah CSD-ji prevzeli naloge izvajalca dolgotrajne oskrbe, kar sprva ni bilo načrtovano. »Zakon sicer predvideva, da naj bi s 1. julijem letos izvajalci dolgotrajne oskrbe v celoti postali javni zavodi, ki naj bi jih ustanovile vse občine ali več občin skupaj. Spremljanje izvajanja storitev oskrbovalcev družinskih članov naj bi izvajali koordinatorji javnih zavodov, kar pa je z novelo zakona preloženo na CSD-je.«

Konkretno: če bo od 1. julija dalje oseba upravičena samo do oskrbovalca družinskega člana, bodo njegovo delo še naprej spremljali strokovni delavci na CSD z vsakomesečnimi obiski na domu in spremljanje ne bo prešlo na koordinatorje v javnih zavodih. »Kar pomeni, da bomo na CSD-jih poleg informiranja, svetovanja, sprejemanja in ocenjevanja vseh prejetih vlog pregledovali še naprej tudi mesečna poročila izvajalcev oskrbovalca na domu in opravljali mesečne obiske na domu. Takih imamo trenutno na CSD Gorenjska 59, še dvajset oseb čaka na mnenje in verjetno jih bo do konca leta še več. Samo en obisk na domu nam bo lahko vzel nekaj ur, še posebno na bolj oddaljenih lokacijah,« je ponazorila Urška Repar Justin.

Zakon o dolgotrajni oskrbi s 1. julijem in nato še s 1. decembrom predvideva uveljavljanje novih pravic, za katere bo CSD pristojen, da poda oceno upravičenosti. »Za vsako tako prejeto vlogo bomo morali oditi na teren in na podlagi ocenjevalne lestvice opraviti pogovor, izdelati mnenje in na podlagi tega izdati odločbo. Vse to so postopki, ki zahtevajo čas, zaposlenih bo pa še vedno premalo. Če k temu dodamo še obiske oskrbovalcev na domu, so CSD-jem na ministrstvu naložili res veliko in bo to kar izziv za nas. Na odločbe bo verjetno treba tudi malo počakati. Smo zaskrbljeni, seveda pa zainteresirani, da sistem deluje, kajti resnično potrebujemo dobro dolgotrajno oskrbo, dobro podporo,« je povedala direktorica.

Sprejemanje vlog

Vloge, trenutno za oskrbovalca družinskega člana, na CSD Gorenjska sprejemajo po elektronski pošti, navadni pošti ali osebno na Koroški cesti 21 v Kranju. Za vstopno točko na sedežu CSD Gorenjska na Koroški cesti 21 v Kranju pa so se odločili, ker je lokacija uporabnikom dobro znana in dostopna, poleg tega so tu na voljo še druge sorodne storitve CSD. Upravo CSD Gorenjska skupaj s področjem uveljavljanja pravic iz javnih sredstev pa bodo s te lokacije do konca tega meseca preselili v prostore poslovne stavbe Dolnov na Primskovem v Kranju.