Uporabo mobilnih telefonov v času pouka vsaka šola ureja po svoje. V nekaterih srednjih šolah so recimo uvedli lesene zabojčke, v katere pred začetkom pouka dijaki odložijo svoje mobilne telefone. / Foto: Gorazd Kavčič

Uporabo mobilnih telefonov v času pouka vsaka šola ureja po svoje. V nekaterih srednjih šolah so recimo uvedli lesene zabojčke, v katere pred začetkom pouka dijaki odložijo svoje mobilne telefone. / Foto: Gorazd Kavčič

Vsaka šola ima svoja pravila

V nekaterih evropskih državah so se že odločili za popolno prepoved uporabe mobilnih telefonov v času šolskega pouka. V Sloveniji vsaj za zdaj to še ni sistemsko urejeno, pravila določajo šole same, najpogosteje kar v svojih šolskih redih.

Kranj – V slovenskih osnovnih in srednjih šolah tako uporabljajo najrazličnejše pristope za omejevanje rabe elektronskih naprav v času pouka, pri čemer se le redki odločajo za popolno prepoved. Najpogosteje se dogovorijo, da morajo imeti učenci in dijaki med poukom telefone pospravljene v šolski torbi ali šolski omarici, v marsikateri srednji šoli pa so že uvedli tudi posebne lesene zaboje s posameznimi predali za vsakega dijaka, v katere na začetku šolske ure odložijo svoje mobilne telefone. Kot so nam zaupali tudi nekateri gorenjski ravnatelji, učenci in dijaki večinoma spoštujejo pravila uporabe mobilnih naprav v šolah in zato s tem nimajo večjih težav.

»Seveda mobilnih telefonov v času pouka dijaki ne smejo uporabljati, za kar imamo tudi rešitev: v vsakem razredu je lesen zaboj z označenimi 32 prostorčki, tako da vsak dijak točno ve, kam odloži svoj mobilni telefon.«

Niso za popolno prepoved

Po besedah direktorja Šolskega centra Kranj Jožeta Drenovca sami ne razmišljajo o popolni prepovedi mobilnih telefonov v času pouka, saj izhajajo iz tega, da se je z dijaki, med katerimi so nekateri že tudi polnoletni, mogoče zmeniti o pravilih uporabe, in tako v zadnjih letih ni bilo nobenih pripomb s strani učiteljev, da dijaki tega ne bi upoštevali. Obenem pa nekateri učitelji mobilne telefone občasno izkoristijo tudi za popestritev pouka, priznava Drenovec. »Obstaja veliko digitalnih orodij, ki jih v kombinaciji z mobilnim telefonom lahko koristno uporabiš pri pouku.« Tudi ravnateljica Ekonomske gimnazije in srednje šole Radovljica Ksenija Lipovšček je poudarila, da se zavedajo, da je danes mobilni telefon že nepogrešljiv pripomoček ne samo za dijake, ampak tudi odrasle, zato ne vidi smisla v popolni prepovedi elektronskih naprav v šolah. »Seveda pa mobilnih telefonov v času pouka dijaki ne smejo uporabljati, za kar imamo tudi rešitev: v vsakem razredu je lesen zaboj z označenimi 32 prostorčki, tako da vsak dijak točno ve, kam odloži svoj mobilni telefon.« Tako imajo urejeno že tretje leto in doslej je po njenih besedah to zelo dobro delovalo, saj so omenjeni ukrep vsi lepo sprejeli, tako dijaki kot njihovi starši. »Starše s tem seznanimo že na prvem roditeljskem sestanku, in kot ugotavljamo, nas pri tem podpirajo, saj razumejo, da pozornost ne sme biti usmerjena na ekrane mobilnih telefonov, ampak na pouk, in da je torej ukrep v dobro dijakom, da sledijo pouku.« Izjema so le ure, kadar mobilne telefone potrebujejo pri izvedbi pouka.

»Obstaja veliko digitalnih orodij, ki jih v kombinaciji z mobilnim telefonom lahko koristno uporabiš pri pouku.«

Telefon lahko učencu tudi odvzamejo

Strožji so glede mobilnih telefonov v osnovnih šolah. »Uporaba elektronskih naprav je postala obremenjujoča in celo škodljiva za otroke,« je prepričan ravnatelj Osnovne šole (OŠ) Stražišče Pavel Srečnik, ki je tudi vodja aktiva ravnateljev, ki poleg kranjskih šol in vrtcev združuje še šole v Cerkljah, Naklem, Šenčurju, Preddvoru in Tržiču. Zato verjame, da bi tudi ostali ravnatelji, s katerimi se srečujejo znotraj aktiva, takoj podprli prepoved uporabe mobilnih telefonov v času pouka na sistemski ravni. »Ta čas to vsaka šola rešuje po svoje v okviru svojega vzgojnega načrta. V naši šoli so tako mobilni telefoni že zdaj prepovedani.« Razume, če otroci telefon prinesejo s sabo v šolo, da po pouku pokličejo starše, ampak v šoli morajo imeti ugasnjenega in spravljenega v šolski torbi oziroma omarici. Prav tako morajo otroci sami prevzeti odgovornost za svoj mobilni telefon. »Če ugotovimo, da otrok uporablja telefon proti pravilom, ga učitelj zaseže in shrani v tajništvu, ponj pa morajo priti starši oziroma druga odrasla oseba, otroci ga sami ne morejo prevzeti.« Nič pa nima proti, če mobilni telefon občasno uporabijo za popestritev pouka, čeprav je to v njihovi šoli redko. »V tem primeru to izkoristimo tudi za ozaveščanje, da je telefon mogoče uporabljati tudi za koristne stvari. A uporaba mora biti omejena, učitelj tudi vnaprej napove, kdaj ga bodo potrebovali, da ga takrat učenci prinesejo v šolo.« Na šolskih taborih pa imajo že nekaj let prakso, je še dodal Srečnik, da otroci telefone pustijo doma.

Na taborih brez telefonov

Podobno razmišlja tudi ravnatelj OŠ Toneta Čufarja Jesenice Gaber Klinar. »Smo proti uporabi mobilnih telefonov med poukom, a glede na to, da imajo danes otroci veliko dejavnosti tudi zunaj šole, razumem, da jih učenci prinesejo v šolo, da po pouku lahko pokličejo starše.« V primeru nedovoljene rabe telefonov v šoli učencu telefon odvzamejo. Prvič ga po koncu pouka vrnejo učencu, če se to ponovi, pa morajo po telefon priti starši. »V vsem šolskem letu je največ dvajset primerov, da morajo po telefon priti starši,« je pojasnil Klinar, ki opozarja, da se težave z nedovoljenim snemanjem in fotografiranjem pogosteje pojavljajo v popoldanskem času, a so kljub temu v šoli že pomagali reševati tudi take primere. »Zato veliko pozornosti namenimo tudi vzgoji in učence poučimo, da je to kaznivo dejanje.« Tudi ravnateljica OŠ Ivana Groharja Škofja Loka Polonca Petrica Ponikvar je poudarila, da v času, ko v šoli izvajajo vzgojno-izobraževalni program, uporaba telefonov ni dovoljena, kar imajo opredeljeno v pravilih šolskega reda. »Na taborih in v šolah v naravi pa imajo učitelji s sabo šolski mobitel, številko katerega imajo vsi starši. Povemo namreč, da ne želimo, da imajo učenci s sabo telefone, saj na taborih izvajamo praktično 24-urno vzgojo in izobraževanje. Zaradi njihove varnosti in nemotenega dela ter ne nazadnje tudi počitka jim zato v primeru, da imajo kljub temu pri sebi telefon, tega vzamemo in spravimo v sefu ter ga vrnemo po koncu tabora.« Zdi se ji smiselno, da bi uporabo telefonov v času pouka sistemsko uredili: »Tako bi imeli tudi zakonsko zaslombo in enotna pravila za vse šole. Lažje bi bilo tudi za starše, ker bi vedeli, kaj lahko pričakujejo. Zdaj vsaka šola to ureja po svoje.«