Tekaški center Confine iz Rateč / Foto: Primož Pičulin

Progi tekaškega centra Confine iz Rateč in NC Planica sta ločeni. / Foto: Primož Pičulin

Spor zaradi tekaških prog v Ratečah

Ne bodite presenečeni, če boste tik pred mejo v Ratečah naleteli na dve različni vozovnici za smučarskotekaške proge. Vsako boste plačali posebej, odvisno od tega, v katero smer boste tekli. Spor je star in še traja.

Rateče – »Župan Občine Kranjska Gora določi upravljavca tekaških prog.« Tako je zapisano v odloku o spremembah in dopolnitvah odloka o redu na smučarskotekaških progah v občini Kranjska Gora iz leta 2019. Med drugim še: »Upravljavec sam sprejema predpise in določila o načinu pobiranja pristojbine, preverjanju veljavnosti tekaške karte, višini pristojbine ter veljavnosti, vsebini in obliki tekaške karte in dovoljenja.« To je bilo že v času, ko se je uporaba smučarskotekaških prog na območju Rateč že začela zaračunavati. Včasih ni bilo tako, uporaba prog je bila brezplačna. A priljubljenost tega športa je rasla, kilometri prog so se daljšali in z vse boljšo urejenostjo so precej narasli tudi stroški urejanja prog. Tedaj je dejavnost smučarskega teka na tem območju izvajal še Matej Soklič oz. podjetje Mateja Kustrin, s. p., v dogovoru z javnim zavodom Turizem Kranjska Gora, ki je zagotovil plačilo najemnine zemljišč, urejanje prog, proizvodnjo in razvoz umetnega snega.

Meja je in je ni

Matej Soklič, nekdanji smučarski tekač, olimpijec, po rodu z Bleda, je v okviru omenjenega podjetja rateške proge začel urejati leta 2009. Imeli so šolo teka, servis, izposojo smuči. Kot pravi, je iz nekaj dvajset tekačev število naraslo na petsto, tudi tisoč na dan. Dodaja, da je tedanje kranjskogorsko občinsko vodstvo v tem prepoznalo potencial, dosegli so partnerstvo, urejal je od pet do dvajset kilometrov prog. Občina je dejavnost podprla tudi z nakupom opreme. Normalno se je teklo tudi v Italijo, poudarja. Stroški pa so iz sezone v sezono narasli na več deset tisoč evrov.

Rešitev je bila zaračunavanje uporabe proge, kot je to večinoma urejeno po svetu, v občinskem odloku pa je bilo že določeno, da mora upravljavec tekaških prog pridobiti soglasje lastnikov zemljišč, po katerih potekajo proge. Temu primerno naj bi bilo tudi plačilo odškodnin. Javni razpis je bil objavljen novembra 2019, kot najugodnejši ponudnik za upravljanje smučarskotekaških prog v Ratečah je bilo izbrano podjetje Mateja Kustrin, s. p. »Zraven so nam vsilili klavzulo, da moramo 20 odstotkov od prodanih vozovnic plačati Občini Kranjska Gora. Sprejel sem, ker sem vedel, da bom delal to, kar imam rad, nekaj bomo pa tudi že zaslužili. Tista zima je bila fenomenalna in smo imeli skoraj sto snežnih dni, proga je bila potegnjena iz Kranjske Gore do Ledin v Italijo, kjer so lastniki zemljišč tudi Slovenci. Saj smo v EU. Ne vem, zakaj bi bila problem ta meja; enkrat je, drugič ni.« Kot je dejal Soklič, so tisto sezono prodali za sto tisoč evrov vozovnic, od odštetih davkov in drugih stroškov jim je ostalo na računu okoli 15 tisoč evrov.

Pogodba z NC Planica

Konec leta 2021 je prejšnje vodstvo Občine Kranjska Gora sklenilo pogodbo o upravljanju javnih tekaških smučarskih prog z Nordijskim centrom (NC) Planica, organizacijsko enoto Zavoda za šport Republike Slovenije Planica, da ureja proge na območju Rateče (državna meja)–Ledine–Planica–Tamar. »Stroški urejanja prog, ki jih je nosil Turizem Kranjska Gora, so namreč močno presegli prihodke, ki jih je podjetje Mateja Kustrin, s. p., nakazalo iz prodanih vozovnic za uporabo prog. S pogodbo z NC Planica pa je dogovorjeno, da Občina Kranjska Gora od NC Planica ne zahteva pristojbine od prodanih vozovnic za uporabo tekaških prog. V zameno je NC Planica prevzel obveznost, da iz lastnih prihodkov pokrije vse stroške najema zemljišč, vzdrževanja, prodaje in nadzora (rediteljska služba),« pojasnjuje sedanja kranjskogorska županja Henrika Zupan.

Dve različni vozovnici

V sezoni 2021/22 se je začel spor, ki še traja. »Izsilili so koncesijo brez javnega razpisa, brez kakšnih zahtev, da morajo 20 odstotkov od prodanih vozovnic dati Občini Kranjska Gora. Pogajali smo se, da bomo delali skupaj, da bom urejal rateški in italijanski del. Rekel sem, da jim dam deset odstotkov od prodanih vozovnic, več ne, ker da ne bom samo njihova trafika, ampak imam tudi neke zasluge,« je kritičen Soklič. Ni se izšlo. »In sem rekel, da če ne bomo skupaj, bom pa sam – in sem začel v tej obliki delati. Oni pa po svoje.« Spor je prinesel dve vozovnici, kar še vedno jezi smučarske tekače, ki bi radi tekli povsod brez takšnih motenj. Ena vozovnica je za območje smučarskotekaških prog, ki jih ureja NC Planica, druga od prodajnega mesta Bar Confine tik pred mejo in v Italijo.

Kot dodajajo v NC Planica, je Občina Kranjska Gora podpisala pogodbo z njimi, ker razpolagajo z najsodobnejšo opremo, teptalniki. »Ključna razlika med NC Planica in Barom Confine je v tem, da se vsak evro, ki ga center zasluži, vloži nazaj v razvoj športa. To vključuje podporo tekmovalnemu športu, rekreativnemu športu in tudi šolskim projektom.«

Pogodba med Občino Kranjska Gora in Zavodom RS za šport Planica je sklenjena za pet let, izteče se decembra leta 2026. Kot je pojasnil Jure Žerjav iz NC Planica: »Izkazali smo pripravljenost za urejanje proge tudi na italijanski strani, a nas je trbiški župan seznanil, da tekaška proga na italijanski strani meje ni opredeljena v njihovih prostorskih aktih in uradno ne obstaja. Dokler Občina Trbiž ne izpelje sprememb in ustrezno uredi tega območja, dovoljenja za pripravo proge ne more biti.« Matej Soklič zatrjuje, da ima zadeve urejene.

Tekaško progo od meje do vasi Bela Peč v Italiji na kolesarski stezi, ki je v pristojnosti Občine Trbiž, so med nedavnimi prazniki plužili in posipali s peskom, tako da sedaj ta del proge ne deluje. Županja Henrika Zupan ostro zavrača očitke na socialnih omrežjih, da bi izvajala pritiske na župana Trbiža.

Progo posuli s peskom

Tekaško progo od meje do vasi Bela Peč v Italiji na kolesarski stezi, ki je v pristojnosti Občine Trbiž, so med nedavnimi prazniki plužili in posipali s peskom, tako da sedaj ta del proge ne deluje. Županja Henrika Zupan ostro zavrača očitke na socialnih omrežjih, da bi izvajala pritiske na župana Trbiža. »Občina Trbiž je že konec leta 2023 z betonskimi bloki zaprla tekaško progo na italijanski strani. Z županom sem se kdaj že srečala na kakšnih dogodkih, nazadnje novembra lani. Dne 5. januarja 2025, torej po izvedbi ukrepa, pa me je poklical sam in obvestil, da so splužili kolesarsko stezo, ker na njihovi strani proge zavarovanja tekačev niso ustrezno urejena. Si pa tudi sam želi, da se to v prihodnosti ustrezno uredi.«

Matej Soklič oziroma podjetje ima, kot poudarja, v Ratečah v najemu štirideset odstotkov trase. »Kako občina lahko podeli koncesijo nekomu, ki nima v najemu nekega zemljišča? Da pojasnim: na trasi na slovenski strani imam v najemu določena zemljišča, NC Planica pa po njih dela progo. Oni plačajo mizerno odškodnino, jaz lastnikom zemljišč normalno plačam. Samo kolesarska pot je na slovenski strani občinska oz. državna, drugo so zasebne parcele. Prišel sem do točke, da nimam več niti časa niti živcev, ampak se bom samo še pravno ukvarjal z njimi.«

NC Planica, kot pojasnjujejo, za odškodnino oz. stroške najema zemljišč za tekaške proge na letni ravni nameni več kot 14 tisoč evrov (neto znesek) oziroma deset odstotkov od prihodkov. »Odškodnina se plačuje glede na prehod parcele in dolžino proge na posamezni parceli na celotni trasi Rateče–Ledine–Planica–Tamar.«

Lahko se hitro zmenimo

»Predlagal sem jim sodelovanje, da bi naše vozovnice veljale na območju, ki ga pokriva NC Planica, njihove pa na celotnem območju, ki ga urejamo mi. Kaj je naša firma manj kot pa NC Planica, ki je v državni lasti? Jaz od tega živim, oni pa ne,« je kritičen Soklič. Pa zdaj še vidi možnost skupnega dogovora? »Lahko se še vedno hitro zmenimo, že zavoljo tekačev in dobrega imena Doline.«

V NC Planica pojasnjujejo, da zagotavljajo najmanj 2,5 kilometra pripravljene tekaške proge z najmanj 30 centimetri snežne podlage od 18. novembra do konca marca. »V pogodbi z občino se je NC Planica obvezal, da ureja proge na celotni trasi Rateče–Ledine–Planica–Tamar in za ta del veljajo samo vozovnice, ki jih prodaja NC Planica. Naj še enkrat poudarimo, da tekaške proge na italijanski strani uradno ni. Če ni naravnega snega, se proga pripravi z umetnim snegom z deponije. NC Planica vsak evro vloži nazaj v razvoj nordijskega športa. Urejanje tekaških prog je eden od turističnih produktov NC Planica in za te ne prejema nikakršnih občinskih ali državnih proračunskih sredstev.« Tudi Soklič pravi, da za svojo dejavnost ne prejema nikakršnih subvencij.

Nekdo je s teptalnikom za sneg 3. januarja letos uničil tekaško progo v Ratečah, v nadaljevanju pa z motornimi sanmi še preostali del proge, kjer so kmetijska zemljišča. Nordijski center Planica je dogodek prijavil policiji.

Do kam vse bo še šlo

Nekdo je s teptalnikom za sneg 3. januarja letos uničil tekaško progo v Ratečah, v nadaljevanju pa z motornimi sanmi še preostali del proge, kjer so kmetijska zemljišča. NC Planica je dogodek prijavil policiji. »Letos je zapadlo toliko naravnega snega, da so bile proge urejene od 20. decembra do trenutka, ko je nekdo s teptalnikom za sneg uničil tekaško progo v Ratečah. NC Planica nas je obvestil, da do ureditve razmer proge v tem delu ne bo urejal, kar razumemo,« je pojasnila županja Zupanova. Že na prvi novoletni dan naj bi prišlo do spora med reditelji upravljavcev prog. »V okviru varstva osebnih podatkov vam lahko zgolj potrdimo, da so bili kranjskogorski policisti 1. januarja 2025 v dopoldanskem času obveščeni o dogodku na območju Rateč. Policisti zbirajo obvestila o vseh okoliščinah in vodijo postopek. Če bodo zaznali morebitne nepravilnosti iz pristojnosti drugih organov, bodo obveščali tudi njih. Ker postopek še vedno poteka, vam več podatkov ne moremo posredovati,« odgovarjajo na PU Kranj. Tudi pristojni medobčinski inšpektorat in redarstvo (MIR) je na tekaških progah v Ratečah v aktualni sezoni dobil naznanilo za dva incidenta. »Enega v zvezi s kršitvami na podlagi zakona o javnem redu in miru, ki ga obravnavajo policisti, in enega zaradi povzročanja škode na tekaških progah, ki ga obravnavamo mi,« je povedal Gregor Jarkovič, vodja skupne občinske uprave MIR.

Zadeve so šle predaleč in verjetno je vsem v interesu, da se to končno uredi. Vse pa mora biti tudi skladno s predpisi, ki veljajo na obeh straneh meje.