Družine, ki so predstavljene v letošnjem kmečkem koledarju, in gostje na odru kulturnega doma pri Cingelcu na Trati pri Borovljah / Foto: Jože Košnjek
Kmečka izobraževalna skupnost, ki že trideset let skrbi za izobraževanje slovenskih in tudi dvojezičnih kmetic in kmetov na Koroškem in s tem tudi za ohranjanje slovenskega jezika, je v nedeljo, 15. decembra, v dvorani Slovenskega prosvetnega društva Borovlje pri Cingelcu na Trati pri Borovljah predstavila koledar za leto 2025. To ni običajen koledar, ampak koledar, na katerem je za vsak mesec v besedi in sliki predstavljena ena od kmetij. Na tokratnem že 18. koledarju jih je enajst iz dvojezične Koroške, ena pa iz Slovenije, tokrat iz Savinjske doline. Za vsebino koledarja je poskrbela izurjena ekipa: za slovensko besedilo je novinarka slovenskega tednika Novice iz Celovca Nadja Volavšek Kurasch, njen kolega časnikarski veteran ga je prevedel v nemščino, mojster fotografije Tomo Weiss je posnel slikovni del, celoten projekt pa je usklajevala predsednica Kmečke izobraževalne skupnosti Marinka Mader - Tschertou. Udeleženci prireditve so do zadnjega kotička napolnili dvorano boroveljskega društva. Družinam, predstavljenim na koledarju, so se pridružili prijatelji in znanci ter gostje. Predstavljene kmetije se ukvarjajo z različnimi dejavnostmi, tudi s čebelarstvom, predelavo sadja in celo z rejo boškarinov, ki so tipična pasma istrskega goveda … Posebej pa veseli, da je med predstavljenimi kmeti veliko mladih, ki zagotavljajo, da bodo šle te domačije še naprej iz roda v rod. Za kulturni program sta poskrbeli Verena in Darja Smrtnik z Obirskega.
»Koledar je ponos slovenskih kmetov, ki ne skrbijo le za zemljo, ampak tudi za ohranitev slovenskega jezika in kulture,« je povedal predsednik Skupnosti južnokoroških kmetov Marjan Čik. Hanzi Mikl iz Ločila/Hart, direktor Koroške kmetijske zbornice, je dejal, da koledar postavlja v središče človeka, kmeta, brez katerega bi bile kmetije mrtve. »Slovenski kmetje ohranjamo svoj jezik. Mi kot njihovi predstavniki v Koroški kmetijski zbornici pa se trudimo, da bi bila slovenščina v njenem delovanju bolj upoštevana in da bi bila v njenem glasilu vsakič vsaj ena stran v slovenščini,« je povedal zbornični svetnik Štefan Domej.