Med prazniki je policija kljub preventivnim aktivnostim ugotovila 120 kršitev, obravnavala 11 telesnih poškodb in zasegla 6.049 pirotehničnih izdelkov. / Foto: arhiv policije
Skrb vzbujajoče število kršitev
Po podatkih policije je bilo med prazniki zaseženih 6049 pirotehničnih izdelkov.
Ljubljana – Delo policije in zdravstveno obravnavo posledic nevarne uporabe pirotehničnih izdelkov sta na nedavni novinarski konferenci predstavila Sebastian Mohorič, vodja Sektorja splošne policije v Upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi, in Uroš Tominc, dr. med., vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana.
Kot je povedal Mohorič, policija v okviru svojih rednih nalog vse leto spremlja področje Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih ter uporabo prepovedanih pirotehničnih sredstev, še posebno pa so na to pozorni med božično-novoletnimi prazniki. Letošnje ugotovitve kažejo, da so bile prve kršitve z uporabo pirotehnike zaznane že med jesenskimi počitnicami, zaznan je bil tudi povečan nakup prepovedane pirotehnike na spletu, obenem pa je bilo povečano število prijav, ki so jih podali ravnatelji osnovnih šol. »Posebno skrb vzbujajoče je število ugotovljenih kršitev in zasegov pirotehnike otrokom in mladoletnikom,« je poudaril.
Uroš Tominc je pojasnil, da so najhujše poškodbe povzročene s pirotehničnimi sredstvi, ki niso dovoljena, in s takimi, ki so jih ljudje predelali ali celo sami izdelali doma. »Pogosto so posledice trajne in jih poškodovani čutijo vse življenje, še huje pa je, če gre za mladostnike. Najpogostejše so sicer poškodbe prstov, dlani in oči, zaradi poškodovanih bobničev pa tudi poškodbe sluha,« je povedal in dodal, da zdravniki v zadnjem desetletju opažajo blago upadanje števila poškodb. »Vendar je to samo število, saj sta jakost in obseg poškodb čedalje večja.«
Leto so po Tominčevih besedah od 30. decembra do 2. januarja obravnavali štiri poškodovance. »Vsi štirje so bili mlajši od 15 let, od tega so bili kar trije hudo poškodovani. Dva sta izgubila roko, tretji pa ima hudo poškodbo glave in obraza, najverjetneje bo oslepel vsaj na eno oko. Četrti je sicer lažje poškodovan, a je k nesreči prispevalo predelano pirotehnično sredstvo.«
V obdobju od 1. decembra do 3. januarja je bilo po podatkih policije skupno ugotovljenih 120 kršitev, od tega je bilo 115 kršiteljev mladoletnikov. Skupaj je bilo zaseženih 6.049 pirotehničnih izdelkov. Na Policijski upravi Kranj so med drugim 13-letnemu otroku zasegli 364 petard.
V 11 primerih je policija obravnavala poškodbe s pirotehničnimi sredstvi, od tega so bili v treh primerih poškodovani otroci in v štirih mladoletniki. Obravnavanih je bilo tudi dvajset primerov poškodovanja premoženja. »V vseh primerih je šlo za objestnost in očiten namen poškodovanja tuje stvari, predvsem za poškodovanje zabojnikov za smeti in poštnih nabiralnikov,« so še navedli na policiji.