Precepljenost proti sezonski gripi v Sloveniji ostaja skrb vzbujajoče nizka, kar predstavlja velik izziv za preprečevanje širjenja okužb. / Foto: arhiv Gorenjskega glasa
Preventiva in cepljenje ključna ukrepa
Zaradi porasta respiratornih okužb, med njimi tudi gripe, strokovnjaki Nacionalnega inštituta za javno zdravje poudarjajo pomen preventivnih ukrepov in pravočasnega cepljenja. Tudi na Gorenjskem je gripe že precej.
Kranj – Zaradi velikega števila respiratornih obolenj, predvsem gripe, so v jeseniški bolnišnici začasno omejili obiske na vseh oddelkih. Kot so zapisali, so na vseh oddelkih bolnišnice obiski začasno omejeni na eno osebo maksimalno 15 minut, omejitev pa bo trajala do preklica. Omejitve obiska na eno zdravo osebo imajo tudi v Domu upokojencev Kranj, kjer je trenutno enajst potrjenih okužb z gripo, kar nekaj pa je tudi ostalih respiratornih obolenj. »Gripe na Gorenjskem je že precej, čeprav uradni podatki zadnjih dveh tednov tega ne odražajo, ker ljudje zaradi počitnic in dopustov niso obiskali izbranih osebnih zdravnikov. Da je gripe precej, vemo iz poročanj bolnišnic, prav tako občuten porast virusov gripe kažejo podatki spremljanja povzročiteljev okužb dihal,« ob tem opozarja Kristina Orožen, dr. med., spec. za javno zdravje in vodja Enote za nalezljive bolezni v kranjski območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Kot je dejala Orožnova, vrhunec epidemije pričakujejo proti koncu januarja oziroma v prvi polovici februarja, še vedno pa je čas za cepljenje. Precepljenost proti sezonski gripi v Sloveniji ostaja skrb vzbujajoče nizka, kar predstavlja velik izziv za preprečevanje širjenja okužb. Po podatkih Elektronskega registra cepljenih oseb je trenutno cepljenih le 5,3 odstotka prebivalcev, medtem ko je med starejšimi od 70 let ta delež približno 18 odstotkov. Na Gorenjskem je precepljenost prebivalcev še nižja kot v celotni Sloveniji, saj znaša 4,9 odstotka.
»To je zelo daleč od cilja Svetovne zdravstvene organizacije, ki priporoča 75 odstotkov precepljenosti starejših prebivalcev,« opozarja Orožnova.
Ob tem NIJZ še naprej poziva vse prebivalce, da se zaščitijo pred gripo. »Ker se virusi gripe pogosto in hitro spreminjajo, strokovnjaki vsako leto na novo izdelajo cepivo proti virusom, za katere so ocenili, da bodo krožili. Prav zaradi tega moramo cepljenje proti gripi ponoviti vsako leto,« poudarjajo na inštitutu. Cepljenje je priporočljivo za vse, še posebej pa za skupine, ki so najbolj izpostavljene resnim zapletom gripe. To vključuje starejše od 65 let, bolnike s kroničnimi boleznimi pljuč, srca, ledvic, diabetike, osebe z imunsko pomanjkljivostjo, nosečnice, majhne otroke, stare od 6 do 23 mesecev, ter njihove družinske člane. Cepljenje je brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem in ga je mogoče opraviti pri izbranem osebnem zdravniku, v ambulantah zdravstvenih domov ali na območnih enotah NIJZ.
Poleg cepljenja strokovnjaki priporočajo dosledno upoštevanje preventivnih ukrepov. Za ohranjanje zdravja je pomembno, da skrbimo za dobro telesno kondicijo, se redno gibamo na svežem zraku in uživamo zdravo prehrano, bogato s sadjem in zelenjavo. V obdobjih povečanega števila okužb dihal se izogibajmo zaprtim prostorom ter si pogosto in temeljito umivajmo roke, da preprečimo prenos virusov, kot je gripa, in drugih mikroorganizmov na dihala. Okužbo lahko preprečimo z upoštevanjem dobrih higienskih navad. Med drugim ne delimo osebnih predmetov, kot so zobne ščetke, ne pijemo iz istega kozarca ali steklenice ter ne uporabljamo istega jedilnega pribora.