Urška Repar Justin, direktorica CSD Gorenjska, na slovesnosti ob 20-letnici delovanja Kriznega centra Kresnička v Radovljici / Foto: Tina Dokl

Urška Repar Justin, direktorica CSD Gorenjska, na slovesnosti ob 20-letnici delovanja Kriznega centra Kresnička v Radovljici / Foto: Tina Dokl

Prav vsak otrok si zasluži varno zatočišče

Otroci z neizmerno bolečino in stiskami ne morejo čakati na boljše čase, oni potrebujejo rešitve zdaj, je na slovesnosti ob dvajseti obletnici delovanja kriznega centra za otroke in mladostnike Kresnička poudarila direktorica Centra za socialno delo Gorenjska.

Radovljica – Gorenjski krizni center za otroke in mladostnike, ki so ga pod okriljem ministrstva za delo, družino in socialne zadeve leta 2024 vzpostavili v Radovljici, letos zaznamuje dvajsetletnico delovanja. V dveh desetletjih je nudil zatočišče že več kot sedemsto otrokom in mladostnikom. Trenutno je zasedenih vseh šest mest, kolikor jih je na voljo v hiši, poimenovani Kresnička, kjer načeloma lahko ostanejo do tri tedne. Zanje skrbi skupaj šest zaposlenih strokovnih in en laični delavec ter prostovoljci, so pa tudi učna baza študentov socialnega dela.

»V krizni center pridejo mladi, ki imajo doma takšne okoliščine, da v določenem trenutku ne morejo, ne smejo ali ne želijo živeti doma. Njihov prihod je najpogosteje posledica intervencije centrov za socialno delo oziroma nujnih odvzemov otrok, nekateri pa tudi sami potrkajo na naša vrata,« je pojasnila direktorica Centra za socialno delo Gorenjska Urška Repar Justin.

Varno zatočišče v najtežjih trenutkih

»Idejo o ustanovitvi kriznega centra za otroke in mladostnike Kresnička, ki bi pokril potrebe po kriznih namestitvah otrok na Gorenjskem, je spremljajo preprosto, a pomembno prepričanje, da si vsak otrok zasluži varno zatočišče, prostor, kjer lahko v najtežjih trenutkih začuti, da ni sam,« je na slovesnosti ob okrogli obletnici poudarila Urška Repar Justin.

»V teh dvajsetih letih smo sprejeli 732 otrok in mladostnikov. Vsak od njih je bil zgodba zase. Zgodba bolečine, strahu, a hkrati tudi zgodba poguma in upanja. Zavedamo se, da razlogi za njihove namestitve niso lahki: nasilje, zanemarjanje, konflikti, izgube ... A vemo tudi, da je prav vsak izmed njih pri nas našel nekaj več, ne le strehe nad glavo, temveč občutek varnosti, spoštovanja, posluha in topline.«

»Zavedamo se, da razlogi za njihove namestitve niso lahki: nasilje, zanemarjanje, konflikti, izgube ... A vemo tudi, da je prav vsak izmed njih pri nas našel nekaj več, ne le strehe nad glavo, temveč občutek varnosti, spoštovanja, posluha in topline.«

Krizni center deluje 24 ur na dan in vse dni v letu, kar omogoča otrokom in mladostnikom, da kadar koli poiščejo pomoč. »Poleg varne namestitve ponujamo še vrsto dodatnih programov, od počitniških dejavnosti, socialnega vključevanja, novoletnega obdarovanja otrok iz socialno šibkih okolij, terapevtske podpore, postbivalnih oblik druženja do sodelovanja z lokalnimi šolami z namenom ozaveščanja otrok o raznih oblikah nasilja in zlorab.«

Mnogokrat ostanejo dlje

Kresnička je bila zasnovana kot kratkotrajna oblika namestitve, a resničnost je pogosto žal drugačna, še ugotavlja Urška Repar Justin. »Številnim otrokom in mladostnikom smo nudili bivanje, ki je trajalo mnogo dlje od predvidenega tritedenskega, saj v sistemu preprosto ni bilo ustreznih rešitev. Žal se ves čas našega obstoja spopadamo s pomanjkanjem rejniških družin, zasedenostjo zavodov ter neustreznostjo zavodov kot oblike bivanja za določene otroke,« opozarja.

»Vse prepogosto se srečujemo tudi z nemočjo in neodzivnostjo celotnega sistema, ki našim otrokom ne nudi ustreznih oblik pomoči, in vse prepogosto zgolj le gasimo požare. Če želimo, da bo naša družba vzgajala kompetentne, odgovorne in sočutne odrasle posameznike, se moramo zavedati, da je pred nami vsekakor še veliko dela. Prepričana sem, da moramo okrepiti podporo rejnikom, razširiti možnosti za alternativne oblike bivanja in predvsem na sistemski ravni, tudi v okviru centrov za socialno delo, zagotoviti celovito in kontinuirano podporo družinam v domačem okolju. Kajti otroci z neizmerno bolečino in stiskami ne morejo čakati na boljše čase, oni potrebujejo rešitve zdaj.«

Novi izzivi, tudi za mlade

Svet, v katerem živimo, se nenehno spreminja in s tem tudi potrebe mladih, dodaja Nataša Štefelin, vodja Kresničke. »Digitalna doba, družbeni pritiski, negotovost glede prihodnosti ... – vse to prinaša nove izzive, s katerimi se mladi vsakodnevno srečujejo. Naša odgovornost je, da se temu prilagajamo, da razvijamo nove programe in pristope, s katerimi bomo še naprej lahko nudili ustrezno podporo. Zavedamo se, da so stiske mladih danes vse kompleksnejše, da obremenitve sodobnega sveta prinašajo nove izzive. Naša naloga je, da razbijamo stigme in prispevamo k ustvarjanju okolja, kjer so mladi slišani in razumljeni.« Zato, so poudarili na slovesnosti ob obletnici, bodo storili vse, da bo Kresnička ostala prostor, kjer so otroci in mladostniki slišani, razumljeni in spoštovani. »Želimo razširiti naše programe, krepiti mrežo pomoči in razbijati stigme, ki spremljajo otroke v stiski. V svetu, ki se hitro spreminja, želimo biti stabilni steber, na katerega se lahko oprejo.«