Policisti bodo dosledno ukrepali proti vsem, ki bodo kršili določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov. Fotografija je simbolična. / Foto: arhiv PU Ljubljana
Pozivajo k čim manjši uporabi pirotehničnih izdelkov
V uredništvo smo prejeli elektronsko sporočilo bralke Katje, ki opozarja, da na Planini v Kranju že več kot mesec dni pokajo petarde. Po njenih besedah se policija na prijave občanov ne odziva, saj naj bi bila preobremenjena z drugimi obveznostmi. Na policiji odgovarjajo, da se odzovejo na vsak prejeti klic.
Kranj – Od 1. decembra do ponedeljka so policisti Policijske postaje Kranj prejeli več kot dvajset prijav občanov zaradi moteče uporabe pirotehničnih izdelkov. Prijave se večinoma nanašajo na urbana območja, predvsem na območju mestne občine Kranj, so pojasnili na Policijski upravi Kranj.
Od 1. novembra do torka so policisti na območju Policijske uprave Kranj obravnavali štiri kršitve, povezane z uporabo pirotehničnih izdelkov, od tega dve na območju Policijske postaje Kranj. »V enem primeru so izsledili skupino otrok, ki so uporabljali pirotehniko, o čemer so policisti v skladu s 30. členom Zakona o prekrških obvestili pristojni center za socialno delo,« so navedli na kranjski policijski upravi. Policisti so na območju PU Kranj zasegli več kot 780 kosov različnih pirotehničnih izdelkov, zoper kršitelje pa vodijo prekrškovne postopke. V ponedeljek so kranjski policisti prejeli tudi obvestilo o poškodovanem poštnem nabiralniku na eni izmed pošt na območju Kranja. »Po do sedaj zbranih podatkih je storilec vanj odvrgel pirotehnično sredstvo, kar je povzročilo poškodbo nabiralnika,« so pojasnili.
Policisti že vrsto let izvajajo preventivno akcijo Bodi zvezda, ne meči petard, ki je namenjena preprečevanju negativnih posledic uporabe pirotehničnih izdelkov. V decembru, ko je uporaba teh izdelkov pogostejša, policisti usmerjajo svoje aktivnosti na območja, kjer kršitve najpogosteje zaznajo ali nanje opozarjajo občani. Ob tem so na kranjski policiji poudarili, da se policisti zavedajo, kako pereča in moteča je problematika uporabe pirotehnike, ne le za ljudi, temveč tudi za živali, premoženje in naravo.
Policisti prosijo občane, naj si v primeru zaznave nepravilne uporabe pirotehničnih izdelkov skušajo zapomniti opis oseb, ki taka dejanja izvršujejo, in podatke nemudoma sporočijo najbližji policijski postaji ali na interventno številko 113. »Policisti se odzovejo na vsak prejeti klic. Če v določenem primeru ne morejo ukrepati takoj zaradi opravljanja drugih nujnih in neodložljivih nalog, se na kraj odpravijo takoj, ko je to mogoče. »Pri uporabi pirotehnike se pogosto srečujemo s težavo, saj gre za enkratno dejanje, storilci pa se hitro premikajo,« so pojasnili.
V teh dneh na policiji pričakujejo povečano število klicev občanov. »Policija bo vse klice obravnavala z največjo resnostjo in izvedla vse postopke, za katere je pristojna. Hkrati apeliramo na občane, naj bodo strpni in razumevajoči, saj je v tem obdobju število interventnih nalog močno povečano.«
Gorenjski policisti še enkrat pozivajo k čim manjši uporabi oziroma neuporabi pirotehničnih izdelkov. »Če jih že uporabljate, naj bo to v skladu z zakonodajo ter na varen in odgovoren način. Nepremišljena, neprevidna ali objestna uporaba pirotehnike pogosto povzroči resne posledice, kot so telesne poškodbe, požari, onesnaževanje okolja ter poškodbe javne in zasebne lastnine, poleg tega moti živali. Starši, poskrbite, da otroci ne bodo uporabljali pirotehničnih izdelkov,« so še navedli.