Na sredini intervenciji na Javorniku, kjer je gorela stanovanjska hiša, je skupno sodelovalo 92 gasilcev, ki so požar pogasili v dobri uri in pol. / Foto: Primož Pičulin
Požar opustošil hišo na Javorniku
V sredo zjutraj je požar na Javorniku povsem uničil stanovanjsko hišo, v kateri je živela mlada družina. Po navedbah Policijske uprave Kranj je nastala velika premoženjska škoda, nihče pa ni bil poškodovan.
Javornik – Stanovanjska hiša na Javorniku v kranjski občini, ki so jo v sredo zjutraj zajeli ognjeni zublji, je pogorela do temeljev. V njej je živela družina z dvema otrokoma, ki naj bi hišo obnavljala, a je po uničujočem požaru ostala brez strehe nad glavo. Na pomoč jim je priskočila kranjska občina, ki jim je ponudila začasno bivališče, oblačila in hrano. V požaru in na intervenciji po podatkih Policijske uprave Kranj ni bil nihče telesno poškodovan, je pa nastala velika premoženjska škoda.
Kranjski gasilci in policisti so bili v sredo nekaj čez 8.30 obveščeni o požaru stanovanjske hiše na Javorniku nad Kranjem. Na kraju so prvi posredovali poklicni gasilci Gasilsko reševalne službe Kranj s štirimi vozili, poleg poveljniškega vozila še s kombiniranim vozilom, cisterno in avtolestvijo. Kot je pojasnil poveljnik GARS Kranj in vodja intervencije Andraž Šifrer, sta bili v skladu z načrtom aktiviranja v mestni občini Kranj na pomoč vpoklicani tudi prostovoljni gasilski društvi Jošt ter Bitnje. »Ob izvozu smo opazili gost, temen in visok steber dimnih produktov, kar je nakazovalo na resnost požara, zato smo aktivirali še dodatnih šest prostovoljnih gasilskih društev,« je povedal.
Na intervenciji je skupno sodelovalo 92 gasilcev, od tega 21 poklicnih gasilcev, poleg omenjenih društev še PGD Stražišče, Žabnica, Besnica in Kokrica. Zaradi dodatnih potreb po tehniki so bili v garažah GARS Kranj v pripravljenosti gasilci iz PGD Mavčiče in Goriče. »Ker gre za nekoliko odročno območje, smo se odločili aktivirati večje število cistern, da zagotovimo zadostno količino vode. Ob prihodu na kraj smo ugotovili, da je bil požar že povsem razvit, celotna hiša pa v plamenih. Takoj smo začeli izvajati zaščito sosednjih objektov, da smo preprečili širjenje požara. Nato smo pristopili h gašenju samega gorečega objekta,« je pojasnil vodja intervencije. Ob tem je pohvalil domačine in se jim zahvalil, ker so v sodelovanju s kranjsko občino, njihovo Civilno zaščito in lokalnim PGD Jošt zgledno skrbeli za požarne omarice ter s cevmi in vodo iz hidrantov učinkovito varovali sosednje objekte pred prihodom gasilcev.
Požar so gasilci pogasili v dobri uri in pol, nato pa nadaljevali s prekopavanjem požarišča ter iskanjem in gašenjem manjših žarišč. Intervencija se je zaključila okoli pol druge ure popoldne, na kraju pa je do večernih ur ostala požarna straža. »Objekt je v celoti pogorel in ni več primeren za bivanje. Potrebna bo temeljita sanacija ali celo rušitev,« je še povedal Šifrer.
Na kraju dogodka je bil prisoten tudi Vid Krčmar, namestnik poveljnika Civilne zaščite Mestne občine Kranj, ki je na sredini seji kranjskega občinskega sveta opisal položaj družine, ki je ostala brez doma. »Hiša je pogorela vse do temeljev. Gre za mlado družino z dvema majhnima otrokoma. Ponudili smo jim začasno bivališče, oblačila, hrano in pomoč, ki je v pristojnosti občine, torej odvoz odpadkov. Ker je stavba pod zaščito Zavoda za varstvo kulturne dediščine, to predstavlja dodatno težavo, vendar bomo tudi pri tem poskušali pomagati,« je dejal Krčmar.
S Policijske uprave Kranj so sporočili, da v stanovanjski hiši v času požara ni bilo nikogar. »Prav tako v požaru in na intervenciji ni bil nihče telesno poškodovan. Nastala je velika premoženjska škoda,« so navedli. Policisti so kraj zavarovali in ogled začeli takoj, ko je bil požar pogašen in objekt dovolj varen za preiskavo. »Vzrok požara še ni znan in je predmet nadaljnje kriminalistične preiskave,« so dodali na kranjski policijski upravi. O vseh ugotovitvah bodo policisti obveščali pristojno okrožno državno tožilstvo.