Nacionalni preiskovalni urad je podal kazenske ovadbe zaradi ponarejanja listin pri nakupu stavbe za potrebe sodstva na Litijski cesti v Ljubljani. / Foto: Žiga Živulović ml./Bobo
Nacionalni preiskovalni urad je podal kazenske ovadbe zaradi ponarejanja listin pri nakupu stavbe za potrebe sodstva na Litijski cesti v Ljubljani. / Foto: Žiga Živulović ml./Bobo
Nacionalni preiskovalni urad je podal kazenske ovadbe zaradi ponarejanja listin pri nakupu stavbe za potrebe sodstva na Litijski, za katero je ministrstvo za pravosodje odštelo 7,7 milijona evrov. Iz Generalne policijske uprave so v ponedeljek sporočili, da sta dve fizični osebi osumljeni zlorabe položaja v kupoprodajnem postopku za stavbo na Litijski, ki naj bi bila zaradi usklajenega delovanja med njima in s prodajalcem kupljena po bistveno previsoki ceni, saj jo je prodajalec od junija 2020 neuspešno prodajal za nižjo ceno. Osumljeni osebi sta poskrbeli in besedilo javnega poziva za nezavezujoče zbiranje ponudb priredili, da je pogojem najbolj ustrezala prav stavba na Litijski cesti 51 v Ljubljani, ugotavlja policija. Pomoči pri izvršitvi kaznivega dejanja je osumljena oseba, ki je priskrbela ponarejeno poročilo o oceni vrednosti nepremičninskih pravic in energetsko izkaznico, ki ni izkazovala dejanskega stanja, vse z namenom, da je svoji gospodarski družbi pridobila protipravno premoženjsko korist v višini razlike med oglaševano vrednostjo stavbe in dejansko prodajno ceno, to je 2,9 milijona evrov. Za kaznivo dejanje je kazensko odgovorna tudi gospodarska družba, ki je bila prejemnica protipravne premoženjske koristi v višini 2,9 milijona evrov. Kaznivega dejanja ponarejanja listin je utemeljeno osumljena fizična oseba, ki je po navodilu in naročilu enega izmed osumljencev izdelala lažno cenitveno poročilo. Po navedbah portala Necenzurirano in nekaterih drugih medijev naj bi ovadili nekdanjega generalnega sekretarja na ministrstvu za pravosodje Uroša Gojkoviča, nekdanjega vodjo službe za nepremičnine in investicije na ministrstvu ter vodjo projekta nakupa sodne stavbe Simona Starčka, podjetnika Sebastjana Vežnaverja, ki je ministrstvu prodal stavbo, in pooblaščeno cenilko Bredo Zorko. Ovadili naj bi tudi Vežnaverjevo podjetje Rezidenca Rajski vrt, ki je imelo v lasti sodno stavbo.
Državni poslanci so pred tednom dni zavrnili predlog za začetek postopka sprememb ustave glede sprememb volilnega sistema, s katerimi bi število poslancev z 90 povečali na 92, ukinili volilne okraje, uvedli 18 volilnih enot in preferenčni glas na volitvah v državni zbor. Predlog sprememb volilnega sistema so poslanci Svobode vložili v parlamentarni postopek na podlagi predloga opozicijske NSi, katere poslanci pa predloga niso podprli, brez njih pa je umanjkala dvotretjinska podpora za začetek postopka spremembe ustave. Po besedah poslanca NSi Jožefa Horvata se je za spremembe iztekel čas, potem ko so te spremembe predlagali že septembra 2022. Za uvedbo preferenčnega glasu je sicer na lanskem referendumu glasovalo 70 odstotkov volivcev.
Državni zbor je minuli petek na predlog predsednice republike Nataše Pirc Musar za novega sodnika na Sodišču EU izvolil Marka Bošnjaka, trenutno sodnika in predsednika Evropskega sodišča za človekove pravice, kjer mu mandat poteče maja letos. Poslanci so prav tako podprli imenovanji dosedanjih sodnikov Maje Brkan in Damjana Kukovca na prosti mesti na Splošnem sodišču EU.
SDS je v ponedeljek v državni zbor vložil zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku za izjemne dosežke umetnikov, za katero so zbrali več kot 47.000 podpisov volivcev. Državni poslanci bodo o njej odločali danes na izredni seji. Poslanec SDS Andrej Hoivik, ki je prvopodpisani pod pobudo, je povedal, da zakonu nasprotujejo, ker prinaša privilegije peščici kvaziumetnikov, kot se je izrazil. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v odzivu na vloženo zahtevo dejala, da je zahteva sramota za SDS, »ki si je upal iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov«.
Vlada je potrdila odgovor na interpelacijo, ki jo je zoper njo vložila SDS. Vlada zavrača vse očitke in meni, da gre za zlorabo sicer legitimnega parlamentarnega instrumenta, kar zmanjšuje njegovo resnost in kredibilnost ter odpira vprašanja o političnih motivih njenega vlagatelja. Povod za vložitev že druge interpelacije aktualne vlade, ki jo je vložil SDS, je bila izjava premierja Roberta Goloba, da je vlada Janeza Janše leta 2012 ob izpeljavi tedanje pokojninske reforme pomembno znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove, zaradi česar se je položaj upokojencev poslabšal. Predlagatelji interpelacije Golobu očitajo laži in manipulacije o omenjeni temi.