Papež Leon XIV. / Foto: Vatican News/STA

Papež Leon XIV. / Foto: Vatican News/STA

Papež Leon XIV.

Američan Robert Francis Prevost je novi papež z imenom Leon XIV.

Kranj – V četrtek, 8. maja, popoldne je bil v tretjem krogu glasovanja 133 kardinalov volivcev za novega papeža prvič izvoljen Američan: 69-letni Robert Francis Prevost. Že to, da je Američan, je bilo presenečenje, prav tako pa ga nihče ni uvrščal med resnejše naslednike pokojnega papeža Frančiška, čeprav je bil njegov tesni sodelavec, saj ga je pokojni papež leta 2023 tudi imenoval za kardinala in za prefekta Dikasterija za škofe, ki odloča o škofovskih imenovanjih, in za predsednika papeške komisije za Latinsko Ameriko.

Apostolski nuncij v Sloveniji Jean-Marie Speich je na maši zadušnici za pokojnega papeža Frančiška v ljubljanski stolnici povedal, da je bil za 6. julija lani dogovorjen enodnevni papežev obisk v Sloveniji, kar je bila njegova želja in želja slovenske Katoliške cerkve in oblasti. Žal je Sveti sedež zaradi zdravstvenih težav in naporov napovedanega obiska naslednji dan v Trstu obisk v Sloveniji odpovedal.

Novi papež Leon XIV. – njegovi predhodniki s tem imenom so znani kot papeži, ki so imeli posluh za revne, obenem pa so bili trdni zagovorniki temeljnih načel Katoliške cerkve – je zelo izobražen človek. Diplomiral je iz matematike in filozofije, nato pa se je odločil za teologijo. Njegovi sorodniki, še posebej oba brata, pravijo, da se je že kot otrok odločil, da bo duhovnik. Tekoče govori več jezikov in se zanima za šport, še posebej za tenis. Njegov oče je imel francoske korenine, mati pa španske, zato je lažje razumel težave priseljencev in ljudi, ki živijo na robu družbe. Tudi red avguštincev, katerega član je, zagovarja socialno občutljivo družbo in skrb za pomoči potrebne. Težave teh ljudi je novi papež vsakodnevno srečeval v Peruju, kjer je preživel dvajset let, njegov predhodnik Frančišek ga je leta 2014 v perujskem mestu Chiclayo tudi imenoval za škofa.

Te dni je glede novega papeža glavno vprašanje, ali bo hodil po poti, po kateri je hodil njegov predhodnik Frančišek. Njegov poziv kardinalom po izvolitvi, naj nadaljujejo dragoceno zapuščino pokojnega Frančiška, kaže, da bo. Vendar bo njegov način papeževanja gotovo drugačen od Frančiškovega. Ta je bil preprost, pogosto nepričakovan in zunaj pravil protokola. Leon XIV. bo ohranjal dostojanstvo vrhovnega cerkvenega poglavarja, zagovarjal dialog v Cerkvi in zunaj nje in v svetovni politiki s svojo avtoriteto zagovarjal mir, kar je napovedal že v dosedanjih pridigah. Čas bo pokazal, kako oster bo do stranpoti v Cerkvi, kot je bil njegov predhodnik Frančišek.