Priročnik nasilje / Foto: Arhiv Policije

Priročnik bo v pomoč vsem, ki obravnavajo nasilje v družini. / Foto: arhiv Policije

Nasilje v družini ni samo stvar žrtve

Na strokovnem posvetu o nasilju v družini, ki ga je organizirala Uprava kriminalistične policije, so predstavili nov priročnik z naslovom Skupaj proti nasilju, hkrati se je začela kampanja z istim imenom.

Ljubljana – Strokovni posvet ob izidu novega priročnika je bil obenem začetek kampanje Skupaj proti nasilju, v okviru katere bo organiziranih več dogodkov, na katerih bodo avtorji priročnik predstavili širši javnosti. Kot so pojasnili na policiji, je priročnik namenjen tako laični kot tudi strokovni javnosti ter vsem, ki se pri svojem delu srečujejo s področjem nasilja v družini. Zajema pregled aktualne slovenske zakonodaje, slovenske primere nasilja v družini, osnove dela z otroki, ki so žrtve nasilja v družini, ter možnosti pomoči za žrtve.

»Na problematiko nasilja v družini ne smemo gledati zgolj z vidika institucije, iz katere prihajamo. Vsi strokovnjaki, ki se pri svojem delu srečujete z obravnavo nasilja v družini, imate ključno nalogo, ki lahko izrazito prispeva h kakovostni, hitri in strokovni obravnavi žrtev. Skupaj moramo sodelovati ter iskati rešitve za učinkovito delo na tem področju. Obravnava nasilja v družini namreč presega meje in pristojnosti samo ene organizacije,« je na posvetu dejal direktor Uprave kriminalistične policije Damjan Petrič, ob tem pa dodal, da se pri obravnavi nasilja v družini prepletajo pristojnosti policije, centrov za socialno delo, tožilstva, sodstva, zdravstva in drugih strokovnjakov.

Na policiji so poudarili, da je obravnava nasilja v družini ena izmed njihovih prednostnih nalog, saj gre za dejanje, ki ne ogroža zgolj telesnega in duševnega zdravja posameznika, temveč ima tudi dolgoročne negativne posledice za celotno družbo. »Nasilje v družini pogosto poteka za zaprtimi vrati in ostaja skrito, zato je ključnega pomena, da policija kot prva odgovorna institucija deluje hitro, strokovno in zakonito ter hkrati z veliko mero empatije do žrtev,« so navedli.

Žrtve nasilja v družini so pogosto čustveno, fizično in psihično izčrpane, potrebujejo podporo in razumevanje. »Policisti so običajno prva točka stika za žrtev in zato morajo pristopiti k obravnavi s sočutjem, saj lahko le tako vzpostavijo zaupanje in omogočijo žrtvi, da spregovori o nasilju. S pravilnim ravnanjem lahko policija pomembno prispeva k okrevanju žrtve in ji omogoči dostop do zaščitnih ukrepov in drugih oblik pomoči.«

Policija ima pri obravnavi nasilja v družini več vlog, med drugim zagotavljanje varnosti žrtev, preprečevanje nadaljnjega nasilja, zaščito žrtev ter pregon storilcev. »Strokovna usposobljenost policistov je ključna, da prepoznajo znake nasilja, pravilno ocenijo tveganje, izdelajo individualno oceno stopnje ogroženosti žrtev in uporabijo razpoložljive pravne mehanizme, kot so prepoved približevanja ali pridržanje, ko je to potrebno,« so še pojasnili.