Poštni delavci med drugim zahtevajo tudi obnovo voznega parka. / Foto: Tina Dokl, arhiv Gorenjskega glasa

Poštni delavci med drugim zahtevajo tudi obnovo voznega parka. / Foto: Tina Dokl, arhiv Gorenjskega glasa

Napoved poštne stavke

V sindikatih poštnih delavcev ter delavcev prometa in zvez opozarjajo na preobremenjenost zaposlenih in nevzdržne delovne pogoje, pa tudi na morebitno razdelitev Pošte Slovenije in prazne obljube države. Za prihodnji petek, 22. novembra, so napovedali začetek stavke.

Kranj – »Na delodajalca smo naslovili več zahtev po povečanju števila zaposlenih, investiranju v prostore in vozni park, sistemu nagrajevanja zaposlenih, a vse, kar se je zgodilo, je, da ima kadrovski načrt sedaj žig 'poslovna skrivnost' in posledično javna razprava o njem pomeni razkritje skrivnosti in grožnje z tožbami. A kljub poslovnim skrivnostim smo vseeno v medijih lahko brali, da se v ozadju skrivajo načrti drobljenja Pošte Slovenije, ki že dolgo ne spada v javni sektor, na podjetje, ki opravlja dobičkonosno dejavnost dostave, in podjetje, ki bo obtičalo z dejavnostmi, ki so zakonsko predpisane, a ne prinašajo dovolj prihodkov za preživetje družbe,« so v Sindikatu poštnih delavcev pojasnili povod za napoved stavke od prihodnjega petka, 22. novembra, do izpolnitve stavkovnih zahtev.

Kot smo izvedeli pri predstavnikih sindikatov, naj bi se pogajanja o stavkovnih zahtevah začela v četrtek popoldne.

Ob razočaranju nad poslovodstvom so spomnili na svoje večletno neuspešno opozarjanje, da lastnik (Slovenski državni holding) zahteva dobiček, čeprav so cene zakonsko obveznih storitev določene pri državni agenciji in že več let ne pokrivajo stroškov teh storitev, ter na neuresničene obljube političnih strank, da bodo deležni spremembe zakonodaje in po vzoru večine evropskih držav sofinanciranja infrastrukture. »Realnost pa je, da so se iz Pošte Slovenije odvajali milijoni za NKBM in Intereuropo, mi pa zaman prosjačimo za nove zaposlitve in obnovo dotrajanega voznega parka.« Kot so med drugim še poudarili, morajo delavci kljub temu vsakodnevno zagotavljati, kar jim nalaga zakonodaja na pisemskem delu, ter povečevati konkurenčnost na tržnem delu paketov.

V času stavke bodo pri pisemski dostavi upoštevali zakonsko določen minimum; bolj se bodo posvetili dostavi paketov (do teže deset kilogramov), saj pri tej v tednu pred »črnim petkom« pričakujejo povečan obseg dela, nam je povedal Saša Gržinič iz omenjenega sindikata.

Stavkati namerava tudi Sindikat delavcev prometa in zvez Pošte Slovenije. Kot je pojasnila predsednica sindikalne konference Majda Stubelj, so njihove zahteve podobne zahtevam Sindikata poštnih delavcev, zavzemajo pa se tudi za zaščito pravic zaposlenih z enotno kolektivno pogodbo v primeru razdelitve Pošte Slovenije na več pravnih oseb oziroma ločevanja pisemskega in paketnega dela.

V poslovodstvu Pošte so ocenili, da je napoved stavke preuranjena, »glede na to, da ves čas potekajo redni sestanki in usklajevanja s sindikati«. Pojasnili so, da se tako kot drugi evropski poštni operaterji soočajo s pospešeno digitalizacijo, ki vpliva na upad pisemskih pošiljk in predstavlja močan pritisk na stroškovno učinkovitost, zato si že nekaj časa poleg ukrepov za optimizacijo poslovanja intenzivno prizadevajo za spremembo poštne zakonodaje, ter da sledijo vsem aktualnim trendom v poštno-logistični panogi in se nanje odzivajo s projekti, investicijami, optimizacijskimi ukrepi in organizacijskimi spremembami, zasnovanimi v okviru novega strateškega razvojnega programa do leta 2026, ki mu je konec leta 2023 podal soglasje Slovenski državni holding. »V Pošti Slovenije si bomo prizadevali, da do stavke ne bo prišlo,« so napovedali poleg nekaterih načrtov.