Konec junija leta 1957 je v stavbi celovške realke na Lerchenfeldstrasse začela delovati Državna realna gimnazija za Slovence, junija leta 1975 pa se je preselila v nove prostore na Prof. Janežič Platz 1, kjer deluje še danes. Najzaslužnejši za njeno ustanovitev je bil dr. Joško Tischler, neumorni narodni buditelj in organizator, ki se je zavedal, kako pomembni sta znanje in šola za obstoj naroda, z znanjem obeh deželnih jezikov pa se gradi medsebojno spoznavanje in spoštovanje. Na Koroškem se je rodilo veliko pomembnih ljudi, vendar je dr. Joško Tischler najbolj zaznamoval predvojno in še posebej povojno obdobje v življenju Slovencev na Koroškem.
Dr. Joško Tischler, ki je bil rojen leta 1902, umrl pa je januarja leta 1979, ni bil le graditelj Slovenske gimnazije in njen ravnatelj v prvih desetih letih njenega delovanja, ampak je leta 1955 uspel s predlogom za javno priznanje šol v Št. Petru pri Št. Jakobu in v Št. Rupertu pri Velikovcu, ki so ju ustanovile šolske sestre. S somišljeniki je leta 1949 ustanovil Narodni svet koroških Slovencev kot eno od treh krovnih predstavniških organizacij Slovencev na Koroškem.
V spomin na 45. obletnico smrti pomembnega koroškega Slovenca so pretekli teden v avli Gimnazije za Slovence v Celovcu odprli razstavo o njegovem življenju in delu. Pripravili so jo Zgodovinski inštitut Milka Kosa Znanstveno raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti in Mohorjeva družba v Celovcu ter Marica Hartman, vnukinja pokojnega Tischlerja, ki je dala na razpolago dedov bogati arhiv. O dr. Jošku Tischlerju so govorili predstojnica ZRC SAZU dr. Petra Svoljšak, ravnatelj Mohorjeve družbe Franc Kelih in znanstveni svetnik dr. Andrej Rahten, ki je zasnoval razstavo. Dijake, nekdanje profesorje in ravnatelje ter goste je v imenu gimnazije nagovorila ravnateljica Magdalena Kulnik.
»Dr. Joško Tischler bi se danes veselil, če bi videl na šoli, katere pobudnik je bil, toliko slovenske mladine, ki se izobražuje v maternem jeziku,« je povedal na odprtju razstave Franc Kelih. Dr. Andrej Rahten, ki bo januarja predstavil še knjigo o dr. Jošku Tischlerju, pa je dejal, da je z ustanovitvijo Slovenske gimnazije samemu sebi postavil najbolj veličasten spomenik. V kulturnem programu so sodelovali pevski zbor višje stopnje gimnazije pod vodstvom mag. Romana Verdela in dijaka Ana Ressmann in Simon Kogelnik, ki sta med drugim zapela Tischlerjevo najljubšo pesem Sirota, jaz okrog blodim. Razstava bo prihodnje leto gostovala tudi v Ljubljani in na Dunaju.