Pristojni so ukinili eno od poti preletov nad Kranjem, drugo pa časovno omejili. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Pristojni so ukinili eno od poti preletov nad Kranjem, drugo pa časovno omejili. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Manj nizkih preletov letal nad Kranjem

Mestna občina Kranj je skupaj s šestimi občinami in skupino Forum dialoga o vplivih letališč na okolje dosegla dogovor z državo in Fraportom Slovenija, upravljavcem Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana, glede nizkih preletov letal.

Kranj – Mestna občina Kranj je v svojih pobudah, povezanih s hrupom letalskega prometa, ki jih je naslavljala na ministrstvo za infrastrukturo, poudarjala tudi potrebo po ukinitvi odhodnih procedur GIMIX ozioma koridorjev za letala. »Proceduri GIMIX namreč nista usklajeni z občinami, nad katerimi se izvajajo preleti,« so pojasnili na kranjski občini.

Pristojni so ukinili eno od poti preletov nad Kranjem, drugo pa časovno omejili.

Po novem so pristojni ukinili eno od procedur GIMIX, kranjska občina pa je s šestimi občinami – Šenčur, Cerklje na Gorenjskem, Škofja Loka, Vodice, Mengeš in Komenda – v okviru skupine Forum dialoga dosegla pomemben dogovor o časovni omejitvi preletov procedure GIMIX 1Z. Po navedbah kranjske občine so preleti nad Kranjem zdaj dovoljeni od 8. do 18. ure med tednom, ob sobotah od 8. do 13. ure, medtem ko je ob nedeljah in državnih praznikih uporaba te procedure prepovedana. »Pričakujemo, da bo hrupa, ki ga povzročajo nizki preleti letal nad Kranjem, v določenih časovnih obdobjih zdaj manj kot v preteklosti,« so poudarili.

Zahteva za zmanjšanje hrupa

Kranjska občina je že leta 2019 skupaj z župani omenjenih šestih občin podpisala zahtevo za zmanjšanje hrupa, ki ga povzročajo letala med vzletanjem in pristajanjem na brniškem letališču. Zahteva je bila poslana Javni agenciji Republike Slovenije za civilno letalstvo. Poleg tega se je problematike hrupa lotevala tudi z aktivnim sodelovanjem v projektu ANIMA (Upravljanje vpliva hrupa v letalstvu z novimi pristopi), ki je osnovan na konzorciju 22 partnerjev z multidisciplinarnim znanjem in izkušnjami iz enajstih držav.

Z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje je ob tem soorganizirala delavnico o okoljskih vplivih letališč. »Zaradi zanimanja pristojnih institucij in občanov je ob koncu projekta ANIMA nastala skupina Forum dialoga o vplivih letališč na okolje, ki je v letu 2023 postala formalna,« so zapisali na kranjski občini.

Poleg Mestne občine Kranj kot predstavnice občin v vplivnem območju letališča skupino sestavljajo predstavniki Javne agencije RS za civilno letalstvo, Kontrole zračnega prometa, ministrstva za infrastrukturo, ministrstva za okolje, podnebje in energijo, ministrstva za zdravje, NIJZ ter Fraporta Slovenija, predseduje pa ji predstavnik občanov prof. dr. Matevž Bren iz Šenčurja.