Po upokojitvi nekateri želijo še delati, da ostajajo aktivni, drugi pa morajo še delati, ker je njihova pokojnina premajhna za dostojno življenje. / Foto: Nik Bertoncelj

Po upokojitvi nekateri želijo še delati, da ostajajo aktivni, drugi pa morajo še delati, ker je njihova pokojnina premajhna za dostojno življenje. / Foto: Nik Bertoncelj

Lahko bodo delali več

Upokojenci bodo lahko delali polovičen delovni čas in še vedno obdržali celotno pokojnino.

Kranj – Upokojenci naj bi v prihodnje lahko delali več kot doslej. Ministrstvo za delo je namreč pripravilo predlog sprememb zakona o urejanju trga dela, ki med drugim zvišuje dovoljeno število ur začasnega ali občasnega dela upokojencev.

Tomaž Arh, seniordela.si: »Predstavljeni predlog povečanja delovnih ur predvideva, da lahko upokojenec dela polovični delovni čas in še vedno zadrži svojo celotno pokojnino. Predlog pozdravljamo.«

Po sedanji ureditvi upokojenci lahko opravijo 60 ur začasnega ali občasnega dela na mesec oziroma največ trikrat v koledarskem letu 90 ur na mesec, letna omejitev pa znaša 720 ur. Po novem naj bi se dovoljeno število ur zvišalo na 85 ur mesečno oziroma največ trikrat v koledarskem letu na 125 ur, letna omejitev pa na 1020 ur. V praksi to pomeni, da bi upokojenec lahko delal polovični delovni čas.

Kot je povedal Tomaž Arh iz portala seniordela.si, kjer se ukvarjajo s posredovanjem med upokojenci, ki želijo delati, in ponudniki dela, ki želijo v ekipo vključiti seniorje, predlog sprememb pozdravljajo. »Predstavljeni predlog povečanja delovnih ur predvideva, da lahko upokojenec dela polovični delovni čas in še vedno zadrži svojo celotno pokojnino. S tem bodo podjetja lažje vključevala upokojence, ki imajo pogodbo za začasno ali občasno delo, v svoje delovne procese,« je ocenil Arh.

»Most do upokojitve«

Predlog zakona prinaša še nekaj sprememb, med drugim bodo zaostrili pogoje za t. i. most do upokojitve. To je možnost, ki delavcu dovoljuje, da upokojitev dočaka na zavodu za zaposlovanje. Danes imajo brezposelni, stari 57 ali več let oz. tisti s 35 let zavarovalne dobe, pravico do 25-mesečnega prejemanja nadomestila že na podlagi desetmesečne zaposlitve v zadnjih dveh letih. S tem prihaja do veriženja te pravice. Po novem pa naj to ne bi bilo več mogoče. Starostno mejo bi zvišali na 59 let, zavarovalno dobo pa na 37 let in hkrati najmanj 16 mesecev v zadnjih dveh letih. Na ta način želijo preprečiti rabo zavoda za zaposlovanje kot »prehodne postaje« za pokoj in spodbuditi daljšo delovno aktivnost starejših.

Spodbuda za zaposlitev starejših

To bi želeli doseči s še enim ukrepom, spodbudo za zaposlovanje starejših brezposelnih. Po predlogu bi država plačevala 40 odstotkov mesečnega neto zneska denarnega nadomestila za primer brezposelnosti, če je njegov prejemnik starejši od 59 let in bi se zaposlil s polnim delovnim časom pri novem delodajalcu. Do izplačevanja spodbude bi bil upravičen 12 mesecev.

Krajši delovni čas pred upokojitvijo

Obenem pa bi se delavci, ki so pred upokojitvijo, z delodajalcem lahko dogovorili za krajši delovni čas. Ob dopolnitvi starosti 58 let bi lahko delali 80 odstotkov polnega delovnega časa, pri tem bi bili upravičeni do 90 odstotkov osnovne plače za poln delovni čas in v celoti pravic iz socialnega zavarovanja.