Konec agonije

Novica, da smučišče Stari vrh v letošnji zimi ne bo obratovalo, niti ne bi smela biti tako presenečenje. Agonija smučišča, ki po investiciji v novo šestsedežnico ne more izplavati iz rdečih številk, se vleče že vrsto let. K temu so pripomogle zelene zime in s tem slabe smučarske sezone – v lanski sezoni so imeli le 27 smučarskih dni, obenem pa nesoglasja z lastniki zemljišč, zaradi katerih jim nikakor ni uspelo zastaviti tudi poletne sezone, s prihodki katere bi lažje pokrivali stroške, ki nastanejo v zimskih mesecih.

Zato se zdi odločitev obeh največjih lastnic družbe STC Stari vrh, občin Gorenja vas - Poljane in Škofja Loka, edino razumna. V časih, ko so zaradi podnebnih sprememb zime zelo nepredvidljive, verjetno res ni smiselno začenjati nove smučarske sezone z 250 tisoč evri dolga do dobaviteljev, bank in lastnikov zemljišč. Pred leti so že poskušali z dokapitalizacijo izboljšati poslovanje družbe STC Stari vrh, občinama je s pomočjo gospodarskih subjektov družbo uspelo rešiti dolgov. Velike upe sta obe občini polagali tudi v dogovor s Smučarsko zvezo Slovenije o prihodnjem medsebojnem sodelovanju, da bi omogočili razvoj in napredek smučišča Stari vrh. Verjeli so, da bodo na dobrih temeljih, ki jih predstavlja dober sistem zasneževanja in vzdrževane žičniške naprave, lahko na Starem vrhu uspešno kombinirali tako vrhunski šport kot družinski turizem. Že takrat so imeli zaradi nizke lege smučišča nekateri pomisleke glede možnosti za dolgoročni obstoj smučišča, a je dvomljivce župan Občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež potolažil, da so opravili analizo povprečnih temperatur in se jim ne zdijo kritične, zlasti ker sodobna tehnologija zasneževanja omogoča izdelavo snega tudi pri temperaturah nad ničlo.

Vse bolj jasno je torej, da dolgoročna vizija za omenjeno smučišče ne bo mogoča predvsem brez ustreznega dogovora z lastniki. In prav pri tem so si doslej »polomili zobe« še praktično vsi dosedanji direktorji STC Stari vrh, ki se jih je v zadnjih letih zamenjalo kar nekaj, od domačinov do tistih, ki so prišli od drugod. Zelo spravljivo zato začenja mandat direktorja domačin Miha Mrak. Med vrsticami je seveda razumeti, da na pretirano izsiljevanje lastnikov ne bodo pristali, kljub temu pa daje vedeti, da razume lastnike in da bo treba poskrbeti za pravične odškodnine, saj rodovitne obdelovalne zemlje na Starem vrhu nikakor ni mogoče primerjati z nekaterimi višjeležečimi smučišči. V prihodnje pa naj bi s posluhom do kraja, domačinov in okolja zasnovali zimske in poletne aktivnosti, ki jih bodo ponudniki turističnih storitev vzeli za svoje, obenem pa bodo sprejemljive tudi za las­tnike zemljišč.

×