Če bo redna uskladitev res znašala slabih pet odstotkov, bo upokojenec s povprečno neto starostno pokojnino februarja prejel 42 evrov več. / Foto: Nik Bertoncelj
Koliko si lahko obetajo upokojenci
Upokojenci naj bi februarja prejeli za slabih pet odstotkov višje pokojnine, »upokojenski regres« pa naj bi bil višji za pet evrov. »S čim smo si to zaslužili?« se sprašujejo v upokojenskih združenjih.
Kranj – Kot kaže trenutno, se upokojenci februarja lahko nadejajo za 4,7 odstotka višjih pokojnin. Pokojnine se delno uskladijo z inflacijo, delno z rastjo plač, do uskladitve pa pride pri izplačilu pokojnin v februarju. Točna višina uskladitve bo znana, ko bodo znani podatki o inflaciji in rasti plač za zadnje mesece leta.
Uskladitev pokojnin se po zakonu opravi vsako leto februarja s poračunom za januar, le letos je bila zaradi visoke inflacije delna uskladitev v višini 8,2 odstotka opravljena že v januarju, nato pa v februarju le še poračun razlike do redne uskladitve, ki je znašala 8,8 odstotka.
Prihodnje leto delne uskladitve januarja ne bo, bo zgolj redna uskladitev februarja s poračunom za januar.
Konec junija se nato upokojenci lahko nadejajo tako imenovanega »upokojenskega regresa«, ta naj bi znašal od 155 do 465 evrov, kar je pet evrov več kot letos. V Zvezi društev upokojencev Slovenije in Sindikatu upokojencev Slovenije so nad tako skromnim povišanjem letnega dodatka ogorčeni. Kot poudarjajo, so pokojnine že tako in tako (pre)nizke, veliko upokojencev pa živi pod pragom tveganja revščine. »S čim smo si to zaslužili?« so se vprašali v javnem pozivu.
Po podatkih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je sicer oktobra pokojnino prejelo več kot 645 tisoč upokojencev. Poleg starostnih so v številko vštete delne, predčasne, družinske in vdovske pokojnine. Največ, več kot dve tretjini vseh izplačanih, je starostnih pokojnin. Povprečna neto starostna pokojnina je v oktobru znašala 898,95 evra.