Lokalna novica je kraljica!
Zgornjegorenjski župani so na skupni novinarski konferenci na Jesenicah nanizali argumente, zakaj splošna bolnišnica mora ostati na Jesenicah. / Foto: Nik Bertoncelj

Zgornjegorenjski župani so na skupni novinarski konferenci na Jesenicah nanizali argumente, zakaj splošna bolnišnica mora ostati na Jesenicah. / Foto: Nik Bertoncelj

»Bolnišnica mora ostati na Jesenicah«

Župani Zgornje Gorenjske in Posočja vztrajajo, da splošna bolnišnica mora ostati na Jesenicah. Vlado bodo pozvali k ponovnemu premisleku odločitve, po kateri naj bi regijsko bolnišnico gradili v Kranju.

Jesenice – Po vladni odločitvi, da bodo novo regijsko bolnišnico gradili v Kranju, se zgornjegorenjski župani ne vdajajo. Skupaj z župani Posočja so v sredo na skupni novinarski konferenci na Jesenicah nanizali argumente, zakaj splošna bolnišnica mora ostati na Jesenicah. Predvsem menijo, da bo prebivalcem Zgornje Gorenjske odvzeta pravica do kakovostne, hitre in varne zdravstvene obravnave. »S tem, ko nam ukinjajo bolnišnico, se izvaja ekonomski, zdravstveni in socialni genocid nad Jesenicami in Zgornjo Gorenjsko,« je bil ogorčen jeseniški župan Peter Bohinec. Spomnil je, da so Jesenice zagotovile prostorski načrt za širitev bolnišnice na sedanji lokaciji, obenem pa so vladi ponudili lokacijo na Plavškem travniku. Opozoril je, da je bilo v Splošno bolnišnico Jesenice v zadnjih letih vloženih več kot 20 milijonov evrov, zato je novogradnja na novi lokaciji tudi ekonomsko neupravičena. Opozoril je na pomanjkanje kadra v zdravstvu, zaradi česar je v jeseniški bolnišnici zaprt negovalni oddelek, nekateri drugi oddelki pa delujejo z zmanjšano zmogljivostjo. Izrazil je tudi dvom v pravilnost postopka izbire lokacije za novo bolnišnico.

Če se poškoduje turist v Kranjski Gori ...

Jeseniškemu županu so pritrdili tudi drugi župani. Henrika Zupan, županja Kranjske Gore, je opozorila, da bi se z lokacijo v Kranju poslabšala zdravstvena oskrba občanov Kranjske Gore in številnih turistov, pot bi se podaljšala za 40 kilometrov, kar je v primeru poškodb in nujnih stanj nesprejemljivo.

Ker je jeseniška bolnišnica tudi velik zaposlovalec občanov kranjskogorske občine, bi zanje to pomenilo bistveno daljšo vožnjo, prav tako za dijake in študente, ki opravljajo klinično prakso.

Jeseniški župan Peter Bohinec: »Jesenice so regijsko zdravstveno središče in borili se bomo, da tako ostane tudi naprej.«

Na problem zdravstvene oskrbe tako domačinov kot turistov je opozoril tudi blejski podžupan Iztok Pesrl: »Želimo, da bolnišnica ostane čim bližje Bledu, na Jesenicah!« Podžupanja Občine Kobarid Urška Miklavič je poudarila, da je za občino Kobarid (in tudi Bovec) jeseniška bolnišnica velikega pomena, selitev v Kranj pa zaradi prevelike oddaljenosti ni sprejemljiva.

Kritičen je bil tudi župan Bohinja Jože Sodja, ki mu je nerazumljivo, da se bolnišnica seli v Kranj oziroma proti Ljubljani, pri tem pa se pozablja na ljudi na periferiji.

Kdo bo ustavil »norost«

Župani so poudarili, da je bila odločitev za Kranj politična; zlasti kritičen je bil Leopold Pogačar, župan Žirovnice, ki je dejal, da je sedanja vladna koalicija ustregla »svojemu« županu Kranja. Izrazil je prepričanje, da bo naslednja vladna koalicija – volitve so naslednje leto – to »norost« ustavila. »Treba je storiti vse, da se ta proces ne izvede do konca!« je dodal.

Župani bodo pozvali vlado, naj znova pretehta odločitev o lokaciji regijske bolnišnice in upošteva vse argumente, ki so jih navedli v prid ohranitve splošne bolnišnice na Jesenicah.